Chia Tohumu

Son yıllarda adını çok sık duyduğumuz, neredeyse bir ‘süper gıda’ olarak tanımlanmaya başlanan chia tohumu hakkında neler biliyorsunuz?

Okan Üniversitesi Gastronomi Bölüm Başkanı, Sağlıklı Beslenme ve Gastronomi Danışmanı Yrd. Doç. Dr. İlkay Gök fındık aromalı bu küçük doğal tohumun sağlığımıza faydalı pek çok değerli bileşen içerip açlığımızı bastırarak kilo vermemizi desteklediğini ifade ediyor: “100 gram chia tohumuyla; günlük ihtiyacımızın yüzde 132’sini karşılayacak lif alırız. Günlük protein ihtiyacımızın yüzde 46’sını, kalsiyum ihtiyacımızın yüzde 70’ini, fosfor ihtiyacımızın yüzde 78’ini ve daha pek çok minerali bu küçük tohum sağlamış olur. Aynı zamanda B grubu vitaminleri yüksek olan chia tohumuyla günlük ihtiyacımızın yaklaşık yüzde 20’sini karşılamış oluruz. Omega-3 oranı çok yüksektir, esansiyel amino asitlerin tamamını içerdiği için kaliteli bir proteindir. Antioksidan miktarı ise en yüksek gıdalarla neredeyse yakındır. Bu nedenle vejetaryenler için çok önemli bir protein kaynağıdır. Okul dönemindeki çocuklar, yoğun tempoda çalışanlar, fiziksel olarak çok aktif olanlar ve hamilelerin beslenmesinde mutlaka yer alması gereken çok önemli bir besindir. Tok tutarken, vücudun enerji seviyesini arttırarak dayanıklılığımızı arttırır. Çok fazla miktarda su çeker ve vücut sıvısındaki elektrolitleri koruyarak uzun süre susuzluğa dayanmamızı sağlar. Oruç tutanların chia tüketmeleri susuzluk ve açlığa karşı dayanıklılıklarının artmasına katkı sağlar.”

Chia tohumu;
Sütten beş kat fazla kalsiyum,
Yabanmersininden 3 kat fazla antioksidan,
Ispanaktan üç kat fazla demir,
Yulaf ezmesinden iki kat fazla lif,
Tahıl ve bakliyattan iki kat fazla protein,
Muzdan iki kat daha fazla potasyum içerir.

İYİ FİKİR! Tavuk veya balıkların üstünü galeta unu veya ekmek kabuğu yerine glutensiz ve sağlıklı bir şekilde kaplamak isterseniz, ete fındık aroması veren ve çok iyi kızarmasını sağlayan chia tohumunu kullanabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.