Ceviz Yiyin

“Cevizin; badem, fındık, fıstık gibi diğer yemişlerden farkı yüksek miktarda Omega-3 yağ asidi içermesidir. Ayrıca diğer yemişlerden 5 kat daha fazla alfa linolenik asit içerir. Ayrıca iyi bir posa ve bitkisel protein kaynağıdır. Pek çok hastalığa karşı koruyucu olması da bu özelliklerinden kaynaklanır.” diyen Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger cevizin içerdiği E vitamini sayesinde yüksek antioksidan kaynağı olduğunu, başta prostat kanseri olmak üzere pek çok kanser türüne karşı koruyucu etki gösterdiğini, aynı zamanda manganez ve bakır gibi önemli mineralleri de içerdiğini ifade ediyor.

KABUKLU MU, KABUKSUZ MU?
Kabuklu cevizin saklaması da tüketmesi de daha hijyenik ve sağlıklı. Kullanacağınız zaman kırarak tükettiğinizde daha taze bir lezzet alınıyor ve tabii besin değeri kayıpları söz konusu olmuyor. Kabuklu cevizi, iyi kapanan bir kap içerisinde serin, düşük nemli ve güneş ışığına maruz kalmayan bir yerde saklayın. Fazla miktarda ceviziniz varsa dondurucuda saklama yöntemini de kullanabilirsiniz.

UYARI
“Yağ tüketimi kalp sağlığını tehdİt etmez.”
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sadi Güleç; “Yağ tüketmeyin, katı yağ kullanmayın gibi öneriler dudak tiryakiliği. Değişik yağ türlerini önerilen miktarlarda tüketmekte hiçbir sakınca yok. Hiç yağ yemeyen bir insanın güzel ve sağlıklı olmasını bırakın, yaşaması bile mümkün değil.” diyor ve toplam enerjinin yüzde 30’unun yağlardan gelmesi gerektiğini ifade ediyor: “Toplam enerjinin yüzde 30’unun yağlardan alınması gerekir. Bunu yaparken tek bir yağ türünü kullanmaktansa doymuş, tekli ve çoklu doymamış yağ asitlerini uygun oranlarda harmanlamak en doğrusu olacaktır.”

SOĞUK HAVALARDA BAĞIŞIKLIĞINIZI KORUYUN
Soğuk kış aylarına girdiğimiz bu dönemlerde yetersiz ve dengesiz beslenme sonucu bağışıklık sisteminin zayıflamasından kaynaklanan enfeksiyonlar sıklıkla görülüyor. Liv Hospital Diyet ve Beslenme Uzmanı Şükran Yıldız; ‘’Beslenmede bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardım etmesi için yeterli miktarda protein almaya, antioksidan vitamin ve mineraller yönünden zengin beslenmeye özen gösterilmelidir. Antioksidanlardan zengin olan ve C ve E vitamini içeren besinler sıkça tüketilmelidir. Limon, portakal, mandalina, biber, maydanoz, kivi ve greyfurt bol miktarda C vitamini; zeytinyağı, badem, ceviz ve fındık gibi kuruyemişler de E vitamininden zengin besin maddeleridir.’’ diyor.

Protein gereksinimi;
Böbrek ve karaciğer fonksiyonları normal olan bireylerde kilogram başına günde 1g.

Nefropati gelişmemiş fakat mikroalbuminürisi olan bireylerde kilogram başına günde 0,8 g.

Nefropati gelişmiş bireylerde kilogram başına günde 0,8 g altı olarak öneriliyor.

Proteini içinde saklı
“Diyabetli kişinin diyetindeki protein ihtiyacı mutlaka hekimi ve diyetisyeni tarafından belirlenmelidir.” diyen Diyetisyen Emre Uzun proteini en yüksek besinleri şöyle sıralıyor:

Tavuk Göğsü
Çok popüler bir protein kaynağı olan tavuk göğsünün 85 gramı 27 gram protein sağlıyor. Aynı zamanda iyi bir B vitaminleri ve mineraller kaynağı. 100 gramındaki protein miktarı: 31 gram (kalorisinin %80’i)

Hindi Göğsü
Düşük kalorili bir protein kaynağı olan hindi aynı zamanda B vitaminleri, selenyum ve çinko gibi mineralleri içeriyor. 100 gramındaki protein miktarı: 30 gram (kalorisinin %95’i)

Yumurta Akı
Çoğunluğu su ve protein olan yumurta akının kalorisinin %91’i proteinden geliyor. 100 gramındaki protein miktarı: 11 gram (kalorisinin %91’i)

Karides
İyi bir protein kaynağı olan karidesin kalorisinin %82’si proteinden geliyor. Ayrıca vitamin, mineral ve yararlı antioksidanları içeriyor. 100 gramındaki protein miktarı: 20 gram (kalorisinin %82’si)

Ton Balığı
100 gramında 23 gram protein içerirken düşük miktarda kalori içeriyor. 100 gramındaki protein miktarı: 23 gram (kalorisinin %92’si)

Morina Balığı
Kalori ve yağ miktarı düşük olup vitamin, mineral ve kalp sağlığı için önemli olan Omega-3 yağ asidi içeriyor. 100 gramındaki protein miktarı: 23 gram (kalorisinin %93’ü)

Mezgit
Cıva seviyesi düşük, ayrıca Omega-3 yağ asidi ve birçok besleyici içerik bulunduruyor. 100 gramındaki protein miktarı: 24 gram (kalorisinin %89’u)

Kurutulmuş Balık
Çok yüksek miktarda protein içeren kurutulmuş balığın kalorisinin %93’ü proteinden geliyor. Aynı zamanda Omega-3 yağ asitleri, yüksek miktarda bazı vitamin ve mineralleri içeriyor. 100 gramındaki protein miktarı: 63 gram (kalorisinin %93’ü)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.