Aşçılık Okulu: Tavuk Nasıl Kızartılır?

Sağlıklı ve iyi yemek pişirmek için ille de şef olmanız gerekmez. Evinizde de ziyafet sofralarına layık lezzetleriniz için kendinizi geliştirmeye başlayabilirsiniz.

NELER GEREKLİ?

MUTFAK GEREÇLERİ
Fırınınızın ölçülerine uygun bir fırın tepsisi
Yüksekliği ayarlanabilir ızgara telleri olan daha küçük, kulplu bir fırın tepsisi
Et termometresi
Mutfak ipi

ALIŞVERİŞ LİSTESİ
İki buçuk kiloluk yağları temizlenmiş bütün tavuk
2 limon
Tereyağı
Taze kekik
Taze biberiye
Bir baş sarımsak
Tuz
Zeytinyağı
Taze öğütülmüş karabiber
Yapışmaz yağ spreyi
4 orta boy patates
6 iri havuç
1 orta boy kırmızı soğan

NEDEN FIRIN?
Bu sağlıklı pişirme tekniği yağı azaltır ancak tadından kaybettirmez. Kızartma ızgarasının altına koyacağınız tepsi yardımıyla damlayan yağları toplayabilirsiniz.

1. ADIM Tavuğu hazırlayın.
Tavuğun içini dışını güzelce yıkayın. Sakatat ve boynunu çıkarın. Kağıt havluyla kurulayıp oda ısısında 30 dakika dinlendirin.

Tereyağı kullanmak istemiyor musunuz? O halde bir tutam lezzet için zeytinyağı iyi bir alternatiftir.

2. ADIM Baharatla lezzetlendirin.

Limon kabuğu rendesi, hafif tereyağı ve taze baharat çeşitleriyle tatlandırın. Bir limonun kabuğunu rendeleyip suyunu sıkın. Bir kasede limon kabuğu rendesi, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 2 yemek kaşığı kıyılmış taze kekik, 2 tatlı kaşığı kıyılmış biberiye ile 4 diş ezilmiş sarımsağı karıştırın. Bu karışımı derinin altındaki göğüs ve but etine parmaklarınızla sürüp yayın.

3. ADIM Tavuğu toplayıp bağlayın.
Gevrek ve her tarafı aynı şekilde kızarmış tavuk elde etmek için ünlü şef Grant Crilly’nin yöntemini öneriyoruz. Bu yöntem için 150 santim uzunluğunda bir mutfak ipi gerekli.

1 Deriyi gerin.
Tavuğu sırtüstü yatırıp ipi ortaya doğru yerleştirin. Uçlarını kanatların üstünden geçirip göğsünde çaprazlayın ve derisini sıkıca gerin.

2 Kanatları sabitleyin.
İpin uçlarını kanatların üstünden geçirip göğüs yanlarından gerin. Uçları çaprazlayıp gererek boynun altına geçirin.

3 Butları sıkıca sarın.
İpin uçlarını butların altından çevirip üstünden sarın. Çaprazlayıp gererek sıkın. Butlar dışa dönük durmalı.

4 Çevirip tamamlayın.
Tavuğu altüst edin. İpleri tavuğun gerisinde düğümleyin. Kalan uçları kesin. Tavuğu göğüs kısmı üste gelecek şekilde tepsiye yerleştirip fırınlayın.

UZMANDAN İPUCU:
Tavuk bağlamayı denemeden önce nasıl yapıldığını daha iyi anlamak için internet üzerinden uzman videolarını izleyebilirsiniz.

4. ADIM Pişirme zamanı

Fırın tepsilerini, ızgara ve raflarını hazırlayın. Fırın ısısını ayarlayın. Fırını önceden 230 dereceye ayarlayıp ısıtın. Raf ızgaranın birini ortaya birini en alta yerleştirin. Fırın tepsisinin içine bir ızgara koyun. Tavuğa 1 tatlı kaşığı tuz ve 1/4 tatlı kaşığı karabiber serpin. Tavuğu göğsü üst tarafa gelecek şekilde tepsideki ızgaranın üstüne yerleştirin. Tepsiyi fırının ortasındaki ızgaranın üstüne koyun. 55 dakika pişirin

Tavuğun piştiğini anlamak için göğsün en kalın yerine fırın termometresini batırın, ısı 75C olmalıdır. But içinde ise ısı 80C olmalıdır.

 

Kök Sebze Garnitürlü Tavuk

PORSİYON
8 kişilik (Herkese 100 gram tavuk ve yarım tabak sebze)
porsiyon başına karbonhidrat 26 g.
hazırlanışı 55 dakika
toplam süre 2 saat 20 dakika

2.5 kilo, sakatat ve boynu çıkarılıp fazla yağı alınmış bütün bir tavuk 1 veya 2 adet limon 1 demet taze kekik 1 yemek kaşığı tereyağı 1 demet taze biberiye 4 diş ezilmiş sarımsak 4 adet orta boy, elma dilimleri şeklinde doğranmış patates 6 adet kalın kısımları dikey kesilmiş ve üçe bölünmüş büyük havuç 1 orta boy, birer santimlik çeyrek dilimler halinde kesilmiş kırmızı soğan 1 yemek kaşığı zeytinyağı

1. Bütün tavuğu güzelce yıkayıp kağıt havluyla kurulayın. Oda ısısında yarım saat bekletin.

2. Fırın ızgarasını ortaya koyun, ikinci ızgarayı da en alta yerleştirin. Fırını önceden 230 dereceye ayarlayıp ısıtın. Fırın tepsisini yağlı kağıtla kaplayıp üstüne bir ızgara yerleştirin. Bir limonun kabuğunu rendeleyip suyunu sıkın. Bir kasede limon kabuğu rendesi, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 2 yemek kaşığı kıyılmış taze kekik, 2 tatlı kaşığı kıyılmış biberiye ile 4 diş ezilmiş sarımsağı karıştırın. Parmaklarınızı göğüs ve but derisinin altına sokun, baharat karışımını derinin altındaki göğüs ve but etine parmaklarınızla sürüp yayın. Tavuğa 1 tatlı kaşığı tuz, 1/4 tatlı kaşığı karabiber serpin. Tavuğu önerdiğimiz şekilde toplayıp bağlayın.

3. Tavuğu göğüs kısmı üste gelecek şekilde, hazırlamış olduğunuz tepsinin içindeki ızgaraya yerleştirin. Tepsiyi fırının orta rafındaki ızgaraya koyun. Tavuğu 55 dakika fırınlayın.

4. Bu arada başka bir fırın tepsisini yağlı kağıtla kaplayın. Spreyle yağlayın. Büyük bir kasede patates, havuç, soğan, zeytinyağı, 1 yemek kaşığı kıyılmış kekik, 1 tatlı kaşığı biberiye ve 1/4 tatlı kaşığı tuz, karabiber ile harmanlayın. Sebzeleri hazırladığınız tepsiye yayın. Üstüne birkaç dal taze kekik ve taze biberiye serpin.

5. Tavuk 55 dakika kızardıktan sonra, sebze tepsisini en alt raftaki ızgaraya yerleştirin. Tavuk tamamen pişene kadar sebzeler de 25 ile 35 dakika kızarsın. Tavuğu fırından çıkarın. Sebzeler iyice yumuşayana kadar 10-15 dakika daha fırınlansın.

6. Tavuğu folyoyla kaplayın. 15 dakika bekletin. Kalan bir limonun kabuğunu rendeleyin. Tavuğu servis ederken derisini sıyırın. Tavuğu parçalayıp limon suyunu gezdirin. Tepside kalan suyu da sosluğa koyup tavuk ve sebzelerle birlikte sunabilirsiniz. Dilerseniz üstüne limon kabuğu rendesi, biberiye ve kekik yaprakları serpin.

LEZZET ARTIRMAK İÇİN
Bu tarifi başarıyla uygulayıp lezzeti daha da zenginleştirmek isterseniz portakal kabuğu rendesi ile kıyılmış taze kişniş kullanın.

PORSİYON BAŞINA:
296 kalori, 7 g. yağ (2 g. doymuş yağ), 96 mg. kolesterol, 333 mg. sodyum, 26 g. karbonhidrat, (4 g. lif), 32 g. protein.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.