Kan Şekeri Sapmalarının 10 Nedeni

Yediklerinize dikkat ediyorsunuz, düzenli kontrol ediyorsunuz, yine de kan şekerinizde zaman zaman yükselmeler ve düşmeler yaşıyorsanız sıraladığımız nedenlerin hangisine bağlı olabileceğine dikkat edin.

1 HATALI KONTROL

Kan şekeri düzeyini düzenli olarak kontrol etmek, ilaçları doğru doz ve zamanda almak, sağlıklı hayat tarzının gerektirdiklerini uygulamak kan şekerini denetim altında tutmak konusunda önemli rol oynar. Bu uygulamaların herhangi birinde gevşek davranmak yüksek ve düşük değerleri tetikler, denetim zayıflayınca da her iki duruma karşı duyarlılık zayıflar.

Yapılması gereken: Diyabetinize çok dikkat edin ve gözlediğiniz değişiklikleri günden güne kaydedin. Böylece şeker düzeyi yüksek ya da düşük seyretmeye başlamadan önce davranıp dengelemek ve genel sağlığınızı korumaya yönelik tedbirlere dikkat etmek için zamanında hareket etmiş olursunuz.

2 ŞEKERLİ İÇECEKLER

Bazı özel kahve çeşitleri, kan şekerinizin ani olarak düşmesine ve yükselmesine neden olabilecek kadar karbonhidrat yüklüdür.

Yapılması gereken: İçeceklerdeki malzeme ve katkı maddelerini inceleyin. Kahvenize veya çayınıza ekstra şeker ilave etmemeye kendinizi alıştırın.

İçeceğimde kaç tatlı kaşığı şeker var?

İçecek ambalajındaki etikete bakın, kaç gram şeker varsa bunu dörde bölün.

3 İLAÇ HATALARI

Kullanılan ilacın doz ve zamanında yapılan yanlışlıklar şeker düzeyinde ani oynamalara neden olabilir. İlaç kullanmadan önce doktor ve eczacınızdan nasıl kullanılacağı konusunda ayrıntılı bilgi almayı ihmal etmeyin.

Yapılması gereken: Yanlış ilaç dozu ve zamanlamasından kaçınmak için aklınıza takılan her ayrıntıyı doktorunuza ve eczacınıza sormalısınız.

4 HASTALIK

Herhangi bir nedenle yatağa düşmek hemen herkes için zor bir süreçtir. Özellikle diyabetliler için bu dönem şeker düzeyinde oynamalara neden olur. Soğuk algınlığından, gıda zehirlenmesine kadar herhangi bir hastalık halinde yaşanan stres, vücuttaki hastalıkla savaşmak üzere hormonları devreye sokar, böylece karaciğerin fazladan şeker salgılamasına neden olur.

Yapılması gereken: Bol bol su ve sulu gıdalar alın. Hastalandığınız zaman kan şekerini daha sık ölçerek yükseldiği dönemleri yakalayın.

5 YANLIŞ HESAP

Porsiyonlara göz kararı bakmak ve karbonhidratı yanlış hesaplamak almanız gereken insülin dozunu hatalı hesaplamanıza yol açar, bu da kan şekerinde oynamaların temel nedenidir.

Yapılması gereken: Porsiyon ölçümlerinizi ayarlamak için göz kararı yerine yeniden ölçü kapları ve kaşık kullanmaya başlayın. Bir ölçü için sevdiğiniz tatlarda doğru ölçü karşılaştırmaları yapın. Et, balık ve kümes hayvanları porsiyonları avuç içi ölçüsüdür. 30 gramlık sert peynir bir kibrit kutusuna eşittir. Süt, yoğurt ve sebze ölçüsü tenis topu büyüklüğü kadardır.

6 BÜYÜK STRES

Ani fiziksel, zihinsel ya da duygusal stres kan şekerinin aniden yükselmesine ve düşmesine neden olabilir.

7 ADET DÖNEMİ

Kadınlarda ayın belli döneminde kan şekeri ölçüm değerlerinizde küçük oynamalar görülebilir. Adet dönemindeki hormon değişiklikleri kan şekerini yükseltebilir.

Yapılması gereken: Adet döneminde kan şekeri düzeyi ve zamanlamayı not alın. İnsülin ya da ilaç tedavisi görüyorsanız doktorunuza böyle özel dönemler için yapılması gereken ayarlamalarkonusunda danışmalısınız.

8 DÜZENSİZ KARBONHİDRAT

Günlük karbonhidrat tüketimini gün içine düzenli aralıklarla yaymak kan şekeri seviyelerinde düzenlilik sağlar. Günlük alınması gereken karbonhidrat miktarı bir öğünde tüketilirse şekerde oynamalar görülür. Eğer ayarlı dozda insülin ve düzenli ilaç kullanıyorsanız günlük karbonhidrat tüketimi tutarlı olmalıdır.

Yapılması gereken: Karbonhidratlı yiyecekler tüketirken tutarlı bir düzene uymalısınız. Bu konuda ilaç tedavisi düzenlemek ve ayarlamak için doktorunuza danışın.

9 YOĞUN EGZERSİZ

Düzenli egzersiz yapan, insülin ya da ilaç tedavisi gören diyabetlilerde, egzersiz sırasında da kan şekerinin düşük seyretmesi yaygındır. Ancak yoğun egzersizler ve bedeni yoran hareketler ani düşme ve düzensiz yükselmelere neden olabilir.

Yapılması gereken: Egzersiz ile fiziksel aktivite süresi ve yoğunluğunu aşamalı olarak artırmalısınız. Gerektiğinde mola verip şekerinizi ölçün. İnsülin ve ilaç dozunuzla atıştırmalık yiyecekleri buna göre ayarlamalısınız.

10 SUSUZ KALMAK

Gün içinde yeteri kadar su içiyor musunuz? Eğer içmiyorsanız susuz kalmak dolaşım sistemindeki şekeri yoğunlaştırır ve kan şekerinde oynamalar görülür. Yapılması gereken: Gün içinde bol su için. Yeterli su içtiğinizde idrarınız berrak ve açık renk olur.

HAREKET HALİNDEYKEN

Akıllıca beslenin
Sevdiğiniz yiyeceklerin tadına varın ancak çok sağlıklı olmayanlardan çok az tatmalısınız.

Soslara yüklenmeyin
Karbonhidratlar salata ve et soslarında bolca bulunur. Yemeğin üstüne dökmek yerine tabağın yanına alırsanız ne kadar yediğinizi denetleyebilirsiniz.

Hazırlıklı olun
Gün boyu dışarıda olacaksanız çantanızda sağlıklı atıştırmalıklar bulundurun.

Türk Diyabet Cemiyeti uyarıyor

Kentleşme ile birlikte yaşam ve beslenme tarzındaki değişiklikler ve diğer faktörlerin de etkisiyle diyabetin hızlı artışına dikkat çeken Türk Diyabet Cemiyeti; tüm dünyada 415 milyon olan diyabetli sayısının 2040 yılında 640 milyona ulaşmasının beklendiğini açıkladı.

Hareketsiz yaşam, sağlıksız ve yanlış beslenme, genetik yatkınlık, fazla kilolu olmak Tip 2 diyabete zemin hazırlıyor. Toplam diyabetli nüfusun yaklaşık yüzde 90’ını oluşturan Tip 2 diyabet ise doğru beslenme ve hareketsiz yaşamdan kaçınarak yüzde 70 oranında önlenebiliyor veya geciktirilebiliyor. Yaşam tarzındaki değişiklikler, çocuklar ve gençlerdeki Tip 2 diyabet vakalarını da arttırıyor. Çok sayıda Tip 2 diyabetli birey, diyabetli olduğunu bilmeden uzun yıllar yaşıyor ve tanı konulduğunda ise diyabetin yol açtığı sorunların çok önceden başlamış olduğu görülüyor. Oysa, sağlık tarama ve kontrollerinin düzenli olarak yapılması, tüm diyabet türlerinin yol açacağı komplikasyonların azaltılması, tedavinin düzenlenmesi ve etkili diyabet yönetiminin sağlanması açısından çok önemli. Geç konulan tanı ile birlikte, diyabetin tedavi ve yönetiminin etkin olarak yapılamaması; böbrekler, kalp-damar sistemi ve gözlerde ciddi sorunlara yol açıyor, organ kayıplarına sebep oluyor. Tüm dünyada böbrek yetersizliğinin ve travmaya bağlı olmayan amputasyon olgularının en yaygın nedeni diyabet. Özellikle gelişmiş ülkelerde diyabet, görme kaybı ve körlüğün de en önemli nedenlerinden birini oluşturuyor.

Uluslararası Diyabet Federasyonu (IDF) bu yıl dünya diyabet günü için verdiği mesajlarda dikatleri Tip 2 diyabetin erken teşhisi ile komplikasyonlarının önlenmesi üzerinde yoğunlaştırdı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.