Hamburger de İyi Bir Seçim Olabilir

Uzak durun denilen pek çok seçenek içinde bile kalori ve karbonhidrat tüketiminizi denetim altında tutabileceğiniz formüller olabilir. Her durumda kendinize sağlıklı seçenekler bulabilirsiniz.

PORSİYON BAŞINA:
-60 g. tahıllı hamburger ekmeği:
30 g. karbonhidrat,
4 g. protein, 136 kalori

-30 g. hamburger köftesi:
6 g. protein, 5 g. yağ,
69 kalori

-100 g. yeşil salata:
10 g. karbonhidrat,
2 g. protein, 72 kalori

– 100 g. fırınlanmış patates:
15 g. karbonhidrat,
2 g. protein, 68 kalori

“Yiyecekleri daha iyi tanıyarak lezzetli ve sağlıklı menüler ortaya çıkarabilirsiniz.” diyen Diyetisyen Nursel Eroğlu bunun bir hamburger ve yanında harika baharatlı, fırınlanmış, çıtır çıtır bir patatesli menü bile olabileceğini söylüyor. Evinizde kolaylıkla ve sağlıklı bir şekilde yapabileceğiniz hamburgerin püf noktaları, pişirme şekli, içerisindeki karbonhidrat ve yağ miktarlarını bu sayfamızda bulabilirsiniz.

PİŞİRME ŞEKLİ OLARAK TERCİHİNİZ YAĞSIZ IZGARA VEYA FIRINLAMA YÖNTEMİ OLMALI. KÖFTEYİ HAZIRLARKEN İÇİNE İLAVE UN VEYA EKMEK İÇİ EKLEMEYİN. TUZU SINIRLI KULLANIN. GÜNLÜK TUZ TÜKETİMİNİZİ 6 G. ÜSTÜNE ÇIKMAYACAK ŞEKİLDE DENGELEYİN .

NE KADAR KARBONHİDRAT VAR?

Gündelik hayatta yediğiniz yiyecekler ne kadar karbonhidrat içeriyor biliyor musunuz? Bilgilerinizi gözden geçirmeniz için bir testimiz var.

 

Toplam karbonhidrat:
55g.

Toplam protein:
14g.

Toplam yağ:
5g.

Toplam kalori:
345Kcal.

Besinlerin karbonhidrat içeriğini tanımak ve bu konuda eğitimli olmak, sizin keyifle beslenmenizi ve kan şekerinizi doğru bir şekilde kontrol altında tutmanızı sağlar.

Yanıtlar

A: 35 g. karbonhidrat 50 g. ekmekli ve ketçaplı bir hamburger 35 g. karbonhidrat içerir. Ketçap tercih etmezseniz 5 g. karbonhidrat azaltabilirsiniz. Hamburger ekmeğini lif içeriği zengin tahıllı ekmek olarak tercih ederseniz kan şekeriniz daha ılımlı hızla yükselir.

B: 45 g. karbonhidrat 6 yemek kaşığı mısır gevreğini meyve ilave etmeden tüketmek isterseniz 15 g. karbonhidrat azaltabilirsiniz.

C: 84 g. karbonhidrat Kan şekerinizi dengelemek için yarım lahmacun ve 100 ml ayran tercih ederseniz, bu değerin yarısı olan 42 g. karbonhidrat da bir seçenek olabilir.

D: 60 g. karbonhidrat Simitinizi bir arkadaşınız ile yarı yarıya paylaşırsanız, karbonhidrat alımınız da bunun yarısı kadara yani 30 g’a düşecektir.

E: 50 g. karbonhidrat Sandviçin içinde sos ilaveleri varsa mutlaka sosun içeriğini sorun. Un veya nişasta ilavesi ile koyulaştırılan sosların içinde karbonhidrat olduğunu unutmayın. Sos ilavesi istemezseniz daha kontrollü bir karbonhidrat sayımı yapmanız mümkün.

F: 55 g. karbonhidrat Hazır sos ve ketçaplar yoğun tuz ve içeriğine göre değişen karbonhidrat içerir. Sıkı bir kan şekeri kontrolü için sos tercih etmeyebilirsiniz.

G: 30 g. karbonhidrat Çok sevilen bir karbonhidratlı yiyecek çeşidi olan pizzanın ebadı ve boyutu önemli. Unutmayın diyabetlilerin yiyeceklerinin esnekliği porsiyon kontrolü ile sağlanabilir.

H: 15 g. karbonhidrat 1 kase çorba, her zaman pratiktir ve soğuk kış günlerinde çok tercih edilebilir. Çorbanın yapımı sırasındaki ilave un ve çorbanın türü (örneğin mercimek, tarhana veya sebze çorbası gibi) içerikleri nedeniyle karbonhidrat miktarını etkileyebilir. Diyet uzmanınız ile bunu mutlaka görüşün.

I: 40 g. karbonhidrat Ballı süt mü içmek istiyorsunuz? İçeriğindeki karbonhidratı bilin, gerekli kan şekeri kontrolünüzü yapın, uygun ölçüde tüketebilirsiniz.

Kaç doğru yaptınız?

1-3 YENİDEN ÖĞRENMEYE BAŞLAYIN

Beslenme denetiminde karbonhidrat hesaplamaya yeni başladıysanız ya da unuttuklarınızı yenilemek istiyorsanız diyet uzmanınızla mutlaka görüşün. Karbonhidrat tüketimini hesaplayarak beslenmek özellikle kan şekeri düzeyini denetlemekte mucizeler yaratır.

4-5 ORTA DERECELİ ÖĞRENCİSİNİZ

Doğru yolda ilerliyorsunuz ancak yine de uzmanlara danışmakta gecikmeyin böylece hem sağlığınızı yönetir hem de yıldızlı not alan öğrencilerin arasına katılırsınız.

6-7 ONUR LİSTESİ

Kutlarız! Karbonhidrat yönetiminde adeta bir yıldızsınız. Denediğiniz her yeni besin ve malzemenin içerik değerlerini kontrol etmeye devam edin. Zamanla gıda üretici firmalar bazı malzemelerde değişiklik yapabilir bu da karbonhidrat içerik değerini değiştirir. Bu nedenle kontrolü elden bırakmayın.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.