Diyabet Artrit Bağlantısı

Yapılan çalışmalar diyabetin eklem ağrıları riskini beraberinde getirdiğini ancak bunu engellemek ve diyabet yönetimini iyileştirmek için harekete geçilebileceğini gösteriyor.

Diyabetin hangi nedenlere bağlı olarak eklem ağrılarını tetiklediği üzerine dünya çapında yapılan araştırmalar gösteriyor ki diyabet özellikle iyi yönetilmediği zaman bedenin pek çok bölgesinde olduğu gibi eklemlerde de komplikasyonlara neden olabiliyor. İster egzersiz yaparken ister başka herhangi bir şekilde eklemlerde hissedilen ağrıların nedeninin hastalar tarafından çoğu zaman yaşlılığa bağlı olduğu düşünüldüğü için doktorlarla paylaşılmıyor. Dizlerde ve kalçadaki ağrılar, kilo ve kolesterol kontrolü için yapılması gereken egzersizleri de olumsuz etkiliyor ve sorun daha da büyüyor. Konuyla ilgili sorularımızı yanıtlayan Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. H. Ediz Dalkılıç eklem ağrılarında diyabetin rolünü şöyle tarif ediyor: “Halk arasında ‘şeker hastalığı’ olarak tanımlanan diyabet, sistemik bir hastalık olduğundan; sinir sistemi, böbrek gibi bilinen tutulumları dışında kas – iskelet sistemi tutulumu yaparak eklem ağrılarına da neden olabilir. Tip 2 şeker hastalığı daha geç başlangıçlı ve obezite ile daha fazla beraber olduğundan hastalar, daha fazla eklem ağrılarından şikayetçi olabilir. Şeker hastalarında, romatoid artrit görülme sıklığı, normal popülasyonda yüzde 0.5 ile yüzde 0.8 aralığı düzeyindedir. Ancak bazı romatoid artrit hastalarında başlanan kortizon da kan şekerini bir miktar yükseltebilmektedir.”

Romatoid Artrit nedir?

Halk arasında iltihaplı romatizma olarak bilinen romatoid artrit, Türkiye’de her 1000 kişiden yaklaşık 5’inin hayatını olumsuz etkiliyor. Toplumun hastalıkla ilgili yeterli bilgiye sahip olmaması teşhisi geciktirerek hastalarda fonksiyon bozukluğu ve kalıcı sakatlıklara yol açıyor. Türkiye’de en sık görülen romatizmal hastalıklardan biri olan romatoid artrit genellikle 25-40 yaş arasında ortaya çıkıyor. Bir bağışıklık sistemi hastalığı olan romatoid artrit; el bilekleri, elin küçük eklemleri ile dizleri, dirsekleri, ayak bileklerini ve ayağın küçük eklemlerini tutuyor. Kadınları erkeklere oranla 3 kat fazla etkileyen hastalık yaşam süresini de 10 yıla kadar kısaltabiliyor. Romatoid artrit hastalarının büyük bir çoğunluğu, hastalığın hareket kabiliyetini sınırlaması nedeniyle günlük hayatına devam etmekte zorluk çekiyor. Kalıcı şekil bozukluğunun olduğu hastaların ise toplumsal önyargılar nedeniyle dışarıya çıkmakta zorlandıkları ve birçoğunda psikolojik problemler de gözleniyor.

Kilit nokta: Erken müdahale

Diyabetlilerde eklem ağrılarının başlaması durumunda bunun iltihabi bir hastalığa mı bağlı olduğu, yoksa mekanik bir ağrı mı olduğunun mutlaka araştırılması gerekiyor. Diyabete ve sinir sistemi etkilenmesine bağlı ağrılar da bu durumu ayırıcı tanıya giriyor. Eklem ağrıları hissedilmeye başlanmasıyla birlikte öncelikle bir iç hastalıkları ya da endokrin uzmanınca değerlendirilip gerekirse bir romatoloji uzmanına yönlendirilmesi uygun görülüyor.

FİZYOTERAPİST DESTEĞİ

Diyabet takibinizi yapan endokrin uzmanınızdan veya romatoloji uzmanından sizi aynı zamanda bir fizyoterapiste yönlendirmesini de isteyebilirsiniz. Bazı egzersiz türleri sandığınızdan daha çok işe yarayabilir, günlük işlerinizi daha rahat yapmanızı sağlayacak şekilde fayda sağlayabilir. Fizyoterapistle görüşmeye gitmeden önce yaşadığınız sıkıntıları belirleyin. Yapmak istediğiniz ancak yapamadığınız aktivitelerle ilgili her zaman açık olun.

Yükünüzü hafifletin!

Taşıdığınız her fazla kilonun dizleriniz üzerine fazladan yük bindirdiğini unutmayın. Kilo kontrolüne yaşam boyu dikkat etmeniz gerektiğinin bilincinde olun. Uzmanlar özellikle düzenli yürüme ve yüzme gibi aktivitelerin eklem hasarlarının oluşmasını önleyebildiği konusunda hemfikir.

“Ellerdeki eklemlerin stres topuyla çalıştırılması, düzenli yürüme, yüzme gibi aktiviteler eklem hasarlarının oluşmasını önleyebilir.”
Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. H. Ediz Dalkılıç

İlaçların etkileşimi

Diyabeti ve romatoid artriti olan hastalarda, romatoid artrit tedavisinde kullanılan ilaçların diyabet ilaçlarıyla bir etkileşimi bulunmuyor. Ancak romatoid artrit tedavisindeki ilaçlar immün sistemini bir miktar baskılayacağından enfeksiyonlar açısından dikkat edilmesi gerekiyor. Koruyucu olarak, grip ve zatürre aşıları uygulanabiliyor.

Hareket edin

“Bireye şeker hastalığı tanısının konulması ile birlikte hastaya uygun görülen ilaç ve diyete ek olarak egzersiz yapmak da tedavinin ana unsurlarından biridir.” diyen Dalkılıç, ellerdeki eklemlerin stres topuyla çalıştırılması, düzenli yürüme, yüzme gibi aktivitelerin eklem hasarlarının oluşmasını önleyebildiğini ifade ediyor ve bu süreçte ayrıca yaşanan iştah artışına yönelik olarak şunları söylüyor: “Diyabete eşlik eden iltihabi bir romatizmal hastalıkta, örneğin; romatoid artrit varlığında, bazı hastalarda düşük doz kortizon kullanma zorunluluğu ortaya çıkmaktadır. Buna bağlı olarak iştahta normale göre bir artış ve vücutta su tutulması ile karşılaşılabilir. Hastanın benzer bir durumla karşılaşması sonucunda diyabetik diyete ek olarak, tuz kısıtlaması yapmak gerekir. Bunun dışında ek bir diyete gerek yoktur.”

Cerrahi operasyon gerekirse

Cerrahi bir durum ortaya çıktığında, diyabet ve romatoid artrit hastasının kullandığı ilaçların romatoloji uzmanı tarafından da operasyon öncesinde düzenlenmesi gerekiyor. Özellikle kortizon kullanılıyorsa; operasyon sabahı damardan ek kortizon uygulanabiliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.