Her derde deva C vitamini

C vitamini açısından zengin besinlerin diyabet komplikasyonlarını en aza indirmenin anahtarı olabileceğini söyleyen uzmanlar yaz aylarının yaklaştığı bugünlerde bol bol C vitamini tüketilmesini öneriyor.

Uzmanlar; askorbik asit olarak da tanımlanan C vitamininin, şimdilerde beslenme düzeninde bulunması gerekli olan sadece iki vitaminden biri olduğunu belirtiyorlar. Sağlıklı pek çok kişinin ihtiyacını karşılayacak olan günlük C vitamini miktarı 60 miligram olarak gösteriliyor.

C vitamini gereksiniminin yüzde 90’ının çoğu meyve ve sebzelerden alınıyor. Elma, muz ve patates gibi kesildiği zaman kahverengiye dönüşme eğiliminde olan gıdaların ise düşük C vitamini içerdiği biliniyor.

super-c-kaynaklariC vitaminini vazgeçilmez kılan en önemli özelliklerinden biri antioksidan etkisi. C vitamininin önemi üzerine görüşlerini aldığımız Diyetisyen Sanem Apa Doğan, bu dönemde besin olarak tüketim haricinde mutlaka C vitamini içeriği yüksek portakal, elma, limon, kuşburnu, böğürtlen, yaban mersini içerikli bitki çayları tüketimini artırmak gerektiğini belirtiyor ve ekliyor: ‘’Bu çayların maksimum faydasından yararlanabilmek için 2- 3 dakika demlemek gerekir.

Saklama koşulları C vitamini kapasitesini azaltabileceğinden güvenilir poşet çayların tercih edilmesi uygun olur.’’ C vitamini yönünden zengin bir beslenme kan şekerindeki dalgalanmalarla ilişkili inflamasyon ve oksidatif zararın azalmasına yardımcı olarak kalp hastalığı gibi diyabet komplikasyonlarını azaltıyor. Diyabet hastasıysanız bu, pankreas ve kan damarları çeperinde insülin üreten hücrelere zarar veren oksidatif strese karşı, daha duyarlı durumda bulunulduğu için özellikle önemli.

C vitamini ayrıca bünyenin, yaraların çabuk iyileşmesine, demir ve folat emilimine katkısı bulunan ve bağışıklık sistemine destek olan kolajen yapımına yardımcı oluyor. Demir eksikliği olan kişilerin C vitamini alması besinler içinde yer alan demirin emiliminin artması nedeniyle önemli.

Sigara tüketen kişilerin de tüketmeyen kişilere göre C vitamini alımını ortalama iki katına çıkarmaları gerekiyor. 55 yaş üzeri kişilerde düzenli C vitamini kullanımının maküler dejenerasyon ve katarakt riskini azalttığı yönünde çalışmalar var.

DIABETIC LIVING DERGİSİ İLKBAHAR/YAZ 2015