Fırın zamanı rehberi

Her sebzenin fırında kızarma süresinin ne kadar olduğu ve servise sunmadan önce üzerine serpeceğiniz taze ve kuru baharat önerilerimiz aşağıda…

Minik kırmızı kabuklu patates
Büyükçe olanları ikiye bölün. Fırında 25 ile 30 dakika pişirin. Servise sunmadan önce 1/4 tatlı kaşığı toz kırmızıbiber serperek karıştırın.

Kabak
Kabakları uzunlamasına ikiye ayırın sonra yarım santim kalınlığında dilimler kesin. 10 ile 15 dakika fırınlayın. Lezzetlendirmek için 1/4 tatlı kaşığı kuru sebze çeşnisi ve rendelenmiş Parmesan serpin.

Havuç
Havuçları kazıyıp uzunlamasına ikiye ya da dörde bölün. Fırında 20-25 dakika kızartın. 1/4 bardak kavrulmuş ceviz içi ve 1/2 tatlı kaşığı baharatla tatlandırın.

Brüksel lahanası
Lahanaları ikiye bölün. 20-25 dakika fırınlayın. Servis etmeden önce 1 yemek kaşığı limon suyu ve 1,5 yemek kaşığı kıyılmış kişnişi karıştırıp serpiştirin.

Brokoli
Saplarını kesin ve 15-18 dakika fırınlayın. 1,5 limonun suyunu ekleyip karıştırın. Üstüne 2 yemek kaşığı küp şeklinde kesilmiş az yağlı beyaz peynir ve 1 yemek kaşığı kıyılmış maydanoz koyun.

Tatlı patates
Kabuklarını kazıyın ve ikişer santimlik küpler halinde kesin. 20 dakika kadar fırınlayın. Üstünü 2 tatlı kaşığı kıyılmış taze kekikle süsleyin.

Renkli dolmalık biberler
Biberleri beşer santimlik karelere bölün. 25 dakika fırınlayın. Servisten hemen önce üstünü 2 yemek kaşığı kıyılmış taze fesleğen ile süsleyin.

Kuru soğan
Elma dilimleri şeklinde doğrayın. Fırında 20-25 dakika pişirin. Servisten önce 2 yemek kaşığı balzamik sirke ve 1 yemek kaşığı rendelenmiş eski kaşar peyniri serperek karıştırın.

Kuşkonmaz
Sapların odunsu kısımlarını kesin ve 7-10 santim uzunluğunda bölün. Ezilmiş üç diş sarımsağı zeytinyağı ile karıştırıp üstüne dökün. 15 dakika fırınlayın. Limon suyuyla birlikte servis yapın.

firin-zamani1

DIABETIC LIVING DERGİSİ İLKBAHAR/YAZ 2015