Armağan Kurabiyeler

Ailenize, eşinize, dostunuza onları sevdiğinizi ve sağlıklarını düşündüğünüzü gösterin. Bu iştah açıcı ikramların içeriğini asla tahmin edemezler!

armagan-kurabiyeler-20161109-2Bal Bademli Limon Kurabiyesi

PORSİYON
12 kişilik (Kişi başı 1 kurabiye)
porsiyon başına karbonhidrat 19 g.
hazırlanışı 20 dakika
DONMA süresi 5 dakika
PİŞME süresi 10 dakika

5 yemek kaşığı erimiş tereyağı 1/4 su bardağı bal 2 yemek kaşığı saf akçaağaç şurubu 1 yemek kaşığı limon kabuğu rendesi 1/2 tatlı kaşığı badem özütü 1,5 su bardağı çok amaçlı un 3/4 tatlı kaşığı tuz 1/4 su bardağı kıyılmış badem

1. Fırını önceden 180 dereceye ayarlayıp ısıtın. Fırın tepsisine yağlı kağıt serin. Orta boy bir kabın içinde ilk beş malzemeyi (tereyağı, bal, akçaağaç şurubu, limon kabuğu rendesi ve badem özütü) karıştırın.

2. Küçük bir kapta unla tuzu karıştırın. Un karışımını ballı karışıma ekleyin. Üstünü örtüp 5 dakika dondurun.

3. Hamuru 12 eşit parçaya bölün. Bu parçaları minik silindir şeklinde yuvarlayın. Yağlı kağıda yerleştirip her birinin üstüne bastırarak 7×5 santimlik dikdörtgenler oluşturun. Üstlerine kıyılmış badem serpin.

4. Sadece kenarları kızarıp pişsin diye 10 dakika kadar fırınlayın. Tepsiyi fırından alıp 5 dakika kurabiyelerin soğumasını bekleyin. Sonra ızgara üstünde iyice soğutun. Dilerseniz üstüne fazladan limon kabuğu rendeleyebilirsiniz.

PORSİYON BAŞINA:
135 kalori, 6 g. toplam yağ (3 g. doymuş yağ) 13 mg. kolesterol, 139 mg. sodyum, 19 g. karbonhidrat (1 g. lif, 8 g. şeker), 2 g. protein.

armagan-kurabiyeler-20161109-3Cevizli, Kabaklı Kurabiye

PORSİYON
12 kişilik (Kişi başı 1 kurabiye)
porsiyon başına karb onhidra t 21 g.
hazırlan ışı 15 dakika
DONMA süresi 10 dakika
PİŞME süresi 12 dakika

6 yemek kaşığı esmer şeker* 6 yemek kaşığı balkabağı püresi 1 yumurta 2 yemek kaşığı zeytinyağı 2 yemek kaşığı az şekerli pekmez 1 su bardağı tam buğday unu 3/4 tatlı kaşığı kabartma tozu 1/2 tatlı kaşığı tuz 6 yemek kaşığı kuru üzüm 1/4 su bardağı kıyılmış ceviz

1. Fırın tepsisine yağlı kağıt serin. Orta boy bir kabın içinde ilk beş malzemeyi (esmer şeker, balkabağı püresi, yumurta, zeytinyağı, pekmez) karıştırın.

2. Başka bir kapta sonraki dört malzemeyi (tam buğday unu, kabartma tozu, tuz) karıştırın. Unlu karışımı yumurtalı karışıma ekleyin. Üzüm ve cevizi katarak iyice karıştırın. Üstünü örtüp 10 dakika dondurun.

3. Fırını önceden 180 dereceye ayarlayıp ısıtın. Hamuru 12 eşit parçaya (ikişer yemek kaşığı kadar) bölün. Fırın tepsisine yerleştirin. Üstlerine elinizle hafifçe bastırarak yayvanlaştırın.

4. Fırında kenarları kızarana kadar, 12-14 dakika pişirin. Beş dakika tepside beklettikten sonra ızgara üstünde soğutun.

*TATLANDIRICI:
Bu tarifte tatlandırıcı kullanmanızı önermiyoruz.

PORSİYON BAŞINA:
124 kalori, 4 g. toplam yağ (0 g. doymuş yağ) 0 mg. kolesterol, 182 mg. sodyum, 21 g. karbonhidrat (1 g. lif, 12 g. şeker), 2 g. protein.

armagan-kurabiyeler-20161109-4Fıstık Ezmeli Şekerleme

PORSİYON
12 kişilik (Kişi başı 1 kurabiye)
porsiyon başına karbonhidrat 12 g. veya 9 g.
hazırlanışı 15 dakika
PİŞME süresi 10 dakika

1/2 su bardağı fıstık ezmesi 1 yumurta 1/4 su bardağı şeker* 1/2 tatlı kaşığı kabartma tozu 1/4 tatlı kaşığı vanilya 1/8 tatlı kaşığı tuz 2 yemek kaşığı şeker** 12 adet küçük yuvarlak bitter çikolata

1. Fırını önceden 180 dereceye ayarlayıp ısıtın. Fırın tepsisine yağlı kağıt serin. Bir kapta fıstık ezmesiyle yumurtayı karıştırın. İçine 1/4 su bardağı şeker, kabartma tozu, 1/4 tatlı kaşığı vanilya ve tuzu ekleyin.

2. Hamuru 12 eşit parçaya bölüp top şeklini verin. Her bir top kurabiyeyi toz şekere batırarak yuvarlayın. Her tarafının şekere bulanmasını sağlayın. Hepsini yağlı kağıt serilmiş olan fırın tepsisine dizin. Elinizle 1 santim kalınlığında olacak şekilde kurabiyeleri bastırın. Ortalarına çatalla çarpı işareti yapın.

3. Kurabiyelerin ortası düzelene kadar 10-13 dakika pişirin. Hemen her kurabiyenin ortasına birer çikolata yerleştirin. Tepsiyi fırından çıkarıp 3 dakika kadar kurabiyelerin soğumasını bekleyin. Sonra soğumaları için ızgaranın üstüne alın.

*TATLANDIRICI:
Seçtiğiniz marka tatlandırıcı paketinin üstündeki talimatları dikkatle okuyarak 1/4 su bardağı şekere eşdeğer ölçüde tatlandırıcı kullanın.

**TATLANDIRICI:
Malzeme listesindeki 2 yemek kaşığı toz şekeryerine tatlandırıcı kullanılmasını önermiyoruz.

SAKLAMAK İÇİN:
Kurabiyeleri, aralarına yağlı kağıt yayarak kat kat dizin ve ağzı kapalı bir teneke kutuya yerleştirin. Oda ısısında 3 gün taze kalır. Dondurucuda 1 ay bekletebilirsiniz.

PORSİYON BAŞINA:
110 kalori, 7 g. toplam yağ (2 g. doymuş yağ) 0 mg. kolesterol, 97 mg. sodyum, 12 g. karbonhidrat (1 g. lif, 10 g. şeker), 3 g. protein.

TATLANDIRICILI PORSİYON BAŞINA:
104 kalori, 9 g. karbonhidrat (8 g. şeker) dışında üsttekilerle aynı.

En tatlı paketler

Bu lezzetli kurabiyeler; elinizin altında bulunup iştah kabartmakla birlikte eşe dosta armağan etme mutluluğunu yaşamak için de ideal. Her biri 22 gram karbonhidrat içeren ve 150 kalorinin altında olan kurabiyeleri gönül rahatlığıyla ikram edebilirsiniz. Ne kadar güzel değil mi? Armağan paketleri için teneke kutular, selofan torba veya renkli karton kutular kullanabilirsiniz. Kurabiyeleri paketlemeden önce yağlı kağıt arasına dizin. Böylece birbirine yapışmalarını önlerken tazeliğini de korursunuz. Yaptığınız kurabiyelerin hepsini kendinize saklamak isterseniz ki; o kadar emek verdiniz neden sizin olmasın, yine yağlı kağıt katları arasına dizerek teneke kutulara yerleştirin.

armagan-kurabiyeler-20161109-5Tarçınlı Toplar

PORSİYON
12 kişilik (Kişi başı 1 kurabiye)
porsiyon başına karbonhidrat 22 g. veya 15 g.
hazırlan ışı 15 dakika
DONMA süresi 10 dakika
PİŞME süresi 10 dakika

3/4 su bardağı şeker* 6 yemek kaşığı tuzsuz tereyağı, oda ısısında 1 yumurta 1,5 tatlı kaşığı vanilya 1 su bardağı çok amaçlı un 3/4 tatlı kaşığı kabartma tozu 3/4 tatlı kaşığı tuz 1 yemek kaşığı şeker** 1,5 tatlı kaşığı tarçın

1. Fırın tepsisine yağlı kağıt serin. Orta boy bir kabın içinde ilk dört malzemeyi ( 3/4 su bardağı şeker, tereyağı, yumurta, vanilya) karıştırın.

2. Başka bir kabın içinde sonraki üç malzemeyi (un, kabartma tozu, tuz) karıştırın. Un karışımını yumurtalı karışımın içine katın, karıştırın. Üstünü örtüp 10 dakika buzdolabında dondurun.

3. Fırını önceden 180 dereceye ayarlayıp ısıtın. Bir kasenin içinde 1 yemek kaşığı toz şekerle vanilyayı karıştırın. Hamurdan 12 eşit top yapın. Kurabiye toplarını şekerli tarçın karışımına bulayın, hazırlamış olduğunuz fırın tepsisine dizin.

4. Kenarları kızarana kadar 10 dakika fırında pişirin. Tepsiyi fırından alarak kurabiyelerin 5 dakika soğumasını bekleyin. Sonra ızgara üstüne dizerek iyice soğutun.

*TATLANDIRICI:
Seçtiğiniz marka tatlandırıcı paketinin üstündeki talimatları dikkatle okuyarak 3/4 su bardağı şekere eşdeğer ölçüde tatlandırıcı kullanın.

**TATLANDIRICI:
Malzeme listesindeki 1 yemek kaşığı toz şeker yerine tatlandırıcı kullanılmasını önermiyoruz.

PORSİYON BAŞINA:
145 kalori, 6 g. toplam yağ (4 g. doymuş yağ) 15 mg. kolesterol, 174 mg. sodyum, 22 g. karbonhidrat (0 g. lif, 14 g. şeker), 1 g. protein.

TATLANDIRICILI PORSİYON BAŞINA:
127 kalori, 15 g. karbonhidrat (7 g. şeker) dışında üsttekilerle aynı.

armagan-kurabiyeler-20161109-6Nane Şekerli, Bitter Çikolatalı Kurabiye

PORSİYON
12 kişilik (Kişi başı 1 kurabiye)
porsiyon başına karbonhidrat 18 g.
hazırlan ışı 15 dakika
DONMA süresi 10 dakika
PİŞME süresi 10 dakika

1,5 su bardağı tam buğday unu 2 yemek kaşığı kakao 3/4 tatlı kaşığı tuz 1/2 tatlı kaşığı kabartma tozu 1/4 su bardağı tuzsuz tereyağı 3 yemek kaşığı şeker* 1/4 tatlı kaşığı nane özütü 1/3 su bardağı badem sütü 3 yemek kaşığı kıyılmış bitter çikolata 3 yemek kaşığı kırılmış nane şekeri

1. Fırın tepsisine yağlı kağıt serin. Orta boy bir kabın içinde ilk dört malzemeyi (un, kakao, tuz, kabartma tozu) karıştırın.

2. Başka bir kabın içinde sonraki üç malzemeyi (yağ, şeker, nane özütü) mikserle karıştırın. Karışıma unlu karışımla badem sütünü ekleyerek çırpın, çikolata parçacıklarını katın.

3. Hamuru 12 eşit parçaya bölerek topaklar oluşturun. Hazırlamış olduğunuz fırın tepsisine dizin. Üstünü örtüp 10 dakika buzdolabında dondurun.

4. Fırını önceden 180 dereceye ayarlayıp ısıtın. Kurabiyelerin üstüne elinizle bastırarak sekizer santim çapında yuvarlaklar oluşturun. 10-12 dakika kadar pişirin. Hemen üstlerine nane şekeri kırıntılarını serpin. Fırından alarak 5 dakika tepside soğutun. Sonra ızgara üstünde kurabiyelerin iyice soğumasını bekleyin. Bu kurabiyeleri piştiği gün yerseniz en leziz sonucu elde etmiş olursunuz.

*TATLANDIRICI:
Bu tarifte şeker yerine tatlandırıcı kullanılmasını önermiyoruz.

PORSİYON BAŞINA:
122 kalori, 5 g. toplam yağ (3 g. doymuş yağ) 10 mg. kolesterol, 198 mg. sodyum, 18 g. karbonhidrat (2 g. lif, 7 g. şeker), 2 g. protein.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.