Neden kendimi kötü hissediyorum?

Sabahları uyanınca yataktan adeta sürüklenir gibi mi çıkıyorsunuz? Kendinizi bitkin, yıpranmış, tükenmiş ve isteksiz hissediyor musunuz? Çoğumuzun yaptığı ya da yapamadığından yakındığı bu yüzden yorgun hissettiği şeyler var. Uzmanlar günümüzde hayatın getirdiği stres, hazır yiyecekler, hareketsizlik gibi etkenlerin bu belirtilere neden olduğunu söylüyor. Buradaki sekiz soruyu içtenlikle yanıtlayın ve günlük yaşantıda kendinizi bitkin hissetmenize etkisi olan alışkanlıklarınızı belirleyin.

1 Yeteri kadar uyuyor musunuz?

Hemen “evet” demeden önce gece tuvalet ihtiyacı için, bebek veya varsa evcil hayvanınız yüzünden kaç kez uyandığınızı şöyle bir düşünün.
YAPIN: Hayat tarzınızı her gece kesintisiz yedi, sekiz saat uyuyabilecek şekilde düzenleyin.

2 Çok mu kahve içiyorsunuz?

Kafeinin tümüyle sindirilebilmesi için ne kadar uzun süre bünyede kaldığını öğrenince şaşırabilirsiniz. Akşam yemeğinden sonra içtiğiniz bir fincan kahvenin etkisi uyku saatine kadar sürer.
YAPIN: Öğleden sonraları kafeinsiz içecekleri tercih edin. Günlük kafein tüketimini 3-4 fincan kahve olarak yani 400 miligramla sınırlandırın.

3 Ne kadar egzersiz yapıyorsunuz?

Uzun dönemde yapılan araştırmalar altı hafta süreyle düzenli egzersiz yapmanın yorgunluk hissini yüzde 65 azalttığını gösteriyor. Uzmanlar ortalama olarak haftada dört gün 40-45 dakika egzersiz yapmayı öneriyor. Haftada üç gün 20 dakikalık hafif egzersiz dahi yapsanız kendinizi daha enerjik hissedersiniz.
YAPIN: Günlük programınıza kesinlikle yürüyüşü ekleyin. Aile bireyleri ya da arkadaşlarınızla grup kurarak belli zamanlarda düzenli egzersizler yapın.

neden-kendimi-kotu-hissediyorum-20161109-2

4 Kahvaltı ediyor musunuz?

Kahvaltıyı sık sık ihmal ediyorsanız zaten güne düşük enerjiyle başlıyorsunuz demektir. Gün boyu yorgunlukla başa çıkmak için sağlıklı protein ve yavaş sindirilen karbonhidrat içeren bir kahvaltı etmelisiniz. Yüksek lif içeren tahıl gevreğinin üstüne yoğurt veya az yağlı süt dökün. Birkaç yaban mersini ve meyve dilimleriyle süsleyin. Yanına da yağ eklemeden dilediğiniz gibi pişirdiğiniz bir yumurta sağlıklı, yararlı, enerji yükleyen bir kahvaltı önerisidir.
YAPIN: Güne böyle sağlam bir kahvaltıyla başlıyorsanız hiç düşünmeden devam edin.

5 Yeteri kadar su içiyor musunuz?

Günde en az 2,5 litre su içmelisiniz. Hafif su kaybı olsa dahi enerjiniz ve modunuz hemen düşer. Bünyenizin normal su düzeyinin yüzde ikisinden az su kaybı, susuzluk hissetmeseniz de yorgun, kaygılı hissettirir. Konsantrasyon bozukluğuna neden olur. Aklınızda bulunsun idrarınızın rengi ne kadar açıksa yeterli ölçüde su içiyorsunuz demektir.
YAPIN: Su şişeleri her yerde her zaman yanınızda olsun.

6 Sigara içiyor musunuz?

Araştırmalara göre sigara tiryakileri, içmeyenlere göre daha hareketsiz ve yorgun hissediyor. Doktorlar sigara içmenin akciğer fonksiyonlarını kısıtladığını belirtiyor. Sigara tiryakisi olan 20 yaşında bir genç olumsuz etkilerini daha az hissetse de 40 yaşındaki bir tiryaki giderek soluk alma güçlüğüne varan akciğer sorunlarıyla karşı karşıya kalır. Bu arada sigarayı bırakma sürecinde de nikotin bağımlılığının yaratacağı bir bitkinlik hissi oluşacaktır. Buna dayanmak tiryakiliğin zararlarını yaşamaktan çok daha kolaydır.
YAPIN: Ne yapacağınızı biliyorsunuz. Sigarayı hemen bırakın.

7 Ev işleri veya çocuklar sizi yoruyor mu?

Günlük ev işlerinin yanında bir de çocuklarınızın bakımı, ödevleri, gün içindeki faaliyetleri sizi çok fazla yoruyor olabilir. Bunun yanında bir de ailede ilgilenmeniz gereken yaşlılar da varsa muhtemelen kendi ihtiyaçlarınızı en sona bırakmış durumdasınız.
YAPIN: Olabilecek konularda başkalarından yardım almayı deneyin. Aile içinde sorumluluk gerektiren bütün yükleri üstünüze almayın. Sizden yardım istendiğinde ise fazla sorumluluk taşımanıza neden olmayacak şekilde yardımcı olmaya çalışın.

8 Eğlenmek için neler yapıyorsunuz?

Bu soruya verecek yanıtınız yoksa ya da aklınıza herhangi bir şey gelmiyorsa kariyeriniz, aileniz ve çocuklarınıza öylesine odaklanmış durumdasınız ki uzun zamandır kendiniz için bir şey yapmamışsınız demektir. Uzmanlar “Sadece çalışmak ve hiç dinlenip eğlenmemek hiç kimse için sağlıklı bir yol değildir” diyor. Bu durumda kendinizi çok yorgun ve tükenmiş hissetmeniz kaçınılmazdır.
YAPIN: Hayatınıza biraz renk katmak için hiç değilse haftada bir günü sinemaya gitmek, resim yapmak, örgü örmek, müzik dinlemek, resim yapmak, bakım yaptırmak gibi keyifli işler için tümüyle kendinize ayırın. Kısacası sadece kendiniz için sevdiğiniz bir şey yapın.

NOT: Tüm sorulara bakıp yanıtlamanıza rağmen yorgunluğunuzun nedenini bulamıyorsanız, doktorunuza danışma zamanınız gelmiş demektir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.