Hayat kurtaran 10 altın kural

Herhangi bir kaza, patlama, yangın, hastalık gibi durumlarda hayat kurtaracak önemli uygulamalarla kendinizin, sevdiklerinizin veya hiç tanımadığınız yardıma muhtaç bir kişinin yaşama tutunmasında önemli bir rol oynayabilirsiniz.

“İhtiyaç durumunda ilk yardım müdahalesi yapacaksanız ilk önce kişi için güvenli ve sakin, rahat nefes alacağı bir ortam hazırlayın. Etrafınızı saracak kişilerin kalabalığını engelleyin ve hastayı sakinleştirin. 112 Acil servisine bilgi verin ve ilk yardıma başlayın.” diyen Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Acil Tıp Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ferudun Çelikmen herkesin bilmesi gereken acil durum ilk yardım yaklaşımlarını 10 başlıkta topluyor.

1 | Önce ortam güvenliği
Sizin de ikinci bir kazazede olmamanız için, öncelikle ortam güvenliğini sağlayın. Örneğin trafik kazasında üçgen reflektörlerle aracın ön ve arkasında güvenli bölge oluşturun, aracınızda özellikle gece fark edilmenizi sağlayacak fosfor şeritli yelek bulundurun.

2 | Acil yardım çantası
Evde, araçta ve seyahatte sizin ve ailenizin bildik rahatsızlıklarında da kullanabileceğiniz acil yardım çantası hazırlayın, eksiklerini tamamlayın.

3 | Uygulamalı ilk yardım eğitimi alın.
Deneyimli, sertifikalı bir merkezden uygulamalı ilk yardım eğitimi alın. Deprem, yangın gibi olağanüstü durumlara yönelik öncesi, anı ve sonrası için eylem planları oluşturun.

4 | Kanayan yere baskı uygulayın.
Kanamalarda akan kanı durdurmak için en iyi yöntemin kanayan yere baskı uygulamak olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

5 | Kazazedeyi tek başınıza taşımayın.
Yaşamı tehdit eden, kanama, göğüs ağrısı, solunum sıkıntısı gibi durumlarda ilk iş olarak 112 Acil çağrı numarasını arayın.

6 | Hastanın şoka girmesini engelleyin.
Baş dönmesini takip eden, bayılma hissi durumlarında hasta ya da kazazedeyi düz bir zemine yatırarak el ve ayaklarını kalp seviyesinde en az 30 cm. yukarıda tutarak şoka girmesini engelleyebilirsiniz. Fenalık hissine eşlik eden göğüs ağrısı, şiddetli baş ağrısı ya da solunum sıkıntısı söz konusu ise bu kez yarı oturur durumda, dizler katlı vaziyette ileri yardım getirecek sağlık ekibini beklemekte yarar var.

7 | Nöbet durumlarında
Bilinç kaybı olan, fakat kalbi atan ve solunumu olan kazazede ya da hastalarda ise, kişiyi yan yatar durumda bekletmekte yarar var. Bu sayede dilin geriye kaçarak soluk yolunu tıkaması, mide içeriğinin akciğerlere kaçması gibi durumları engelleyebilirsiniz.

8 | Yanıklara dikkat!
Çokça yanlış uygulama yapılan durumlardan biri de yanıklar. Diş macunu benzeri hiçbir hijyenik ürün, salça, yoğurt benzeri gıdalar yanık bölgesine uygulanmamalı. Yine kulaktan dolma bilgilerle tıbbi ilaç ve merhemler, kremler uygulamaktan kaçının. Çünkü yanığın yeri, derinliği, genişliği gibi birçok kritere göre tedavisi değişkenlik arz eder. İlk yardım adına yapılacak en doğru girişim; ısı yaymaya devam edebilecek takı veya giysilerin süratle yanık bölgesinden uzaklaştırılması, akar serin musluk suyu altına tuttuktan sonra yanan bölgeyi temiz bir bez ya da mutfaklarda kullanılan streç film ile bir kat sararak en yakın sağlık kurumuna gitmek.

9 | Kırık veya çıkık durumlarına karşı
Kazazede ile sözlü iletişim kurulamıyor ise, kırık şüphesi olan uzuvda, şekil bozukluğu, şişme, morarma ya da solukluk, elle muayenede özellikle kırıklarda çıtırtı aranmalı. Kırık ya da çıkık şüphesi olan bölge olabildiğince kalp hizasında ve komşu iki eklem oynamayacak şekilde sabitlenmeli, tahta, alüminyum benzeri, uzuv boyutlarına uygun bir malzeme ile oynamaz hale getirilmeli.

10 | Zehirlenmelerde hastayı kusturmayın.
Zehirlenmelerde hastanın içtiği madde, yakıcı kimyasallardan ise (tuz ruhu-kezzap, çamaşır suyu veya deterjanlar gibi) asla kusturulmamalı. Zehirlenme şayet bozuk gıda nedenli ise vücut zaten kendi refleksi ile önce bulantıkusma ile, şayet gıda mideyi geçmişse ishal ile atmaya çalışır. Kaybedilen su ve elektrolitlerin, özellikle çocuk ve yaşlılarda yerine konulması çok önemli. Ulusal Zehir Danışma Merkezi’nin ücretsiz 114 numaralı hattından tüm zehirlenmelerde yardım isteyebilirsiniz.


Diabetic Living İlkbahar/Yaz 2016

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.