Yatak Odasındaki KONUK

Doğru diyabet kontrolü ile pek çok komplikasyonun yanında ileriki yaşlarda ortaya çıkabilecek cinsel sorunların da önüne geçebilirsiniz.

Uzmanların doğru diyabet kontrolü kapsamına soktukları düzenli kan şekeri takibi, doğru ve düzenli ilaç ve insülin kullanımı, sağlıklı beslenme, gerektiği kadar egzersiz gibi disiplinlerle sağlıklı uzun bir ömür geçirmek mümkün. Ancak bir şekilde bu disiplinleri hayatına gerektiği şekilde sokamamış veya geç kalmış diyabetlileri de bazı komplikasyonların beklemesi olası. Bunlardan en özeli olan cinsel sorunların fiziksel veya psikolojik kaynaklı olabileceğini belirten uzmanlara göre elbette çareleriniz var. Son 10 yılda iki kat artış gösteren diyabet sıklığına paralel olarak süreğen komplikasyonlarının da arttığını söyleyen Bayındır Söğütözü Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Kutlu; tanı anında özellikle Tip 2 diyabetli bireylerin yüzde 30’unda nöropati yani sinir ve damar tutulması olabileceğini söylüyor ve ekliyor: “Hem Tip 1 hem de Tip 2 diyabetik hastalarda cinsel sorunlarla karşılaşılabilir. Bu sorun hem kadın hem de erkek bireylerde diyabet yaşı ve hastanın yaşı ilerledikçe daha sık görülmeye başlar. Buradaki temel faktör diyabetlilerde diyabete bağlı sinirlerin bozulması ile mikro ve makro vasküler yani damar yapısının bozulmasıdır. Tekrarlayan genital ve üriner enfeksiyonlar ve bu komplikasyonlar ilerledikçe sorun daha da ağırlaşır. Tip 1 diyabetlilerde yani insülin kullanan hastalarda özellikle kan şekeri kötü seyreden, HbA1 C düzeyi yüksek seyredenlerde daha erken dönemde hatta 15 yıldan sonra sertleşme sorunları başlar ve diyabetin seyri kötü giderse sorun daha da kötüleşir. Sadece erkek hastalarda değil Tip 1 diyabetli kadınlarda da önemli yakınmalar olur. Bunlar cinsel isteksizlik, vajinal kuruluğa bağlı ağrılı ilişki ve zamanla ağırlaşan bir cinsel sorunlar yumağı oluşur. Tip 2 diyabetli erkeklerde bazen hem damarsal sorunlar hem de sinirlerin tutulması olur. Tip 1 ve Tip 2 diyabetli bireylerde hangi problemin ön planda olduğunu araştırmak gerekir. Cinsel isteksizlik, kadınlarda vajinal kuruluk ve ağrılı cinsel ilişki zaman içerisinde önemli boyutlara ulaşabilir ve bireyleri bu ilişkiden uzaklaştırır. Çok açık ifade edilmese de tüm diyabetlilerde cinsel sorunlar görülme sıklığı 55 yaşından sonra yüzde 60-70 arasıdır. Erkeklerde cinsel istek olmakla beraber sertleşme sorunu yani endotel disfonksiyonu, geriye yani mesaneye boşalma olabilir. Bu sorunun hekimlerden gizlenmesi ilerleyen zaman içerisinde sorunun iyice şiddetlenmesine ve tedavinin zorlaşmasına neden olur. Bu nedenle diyabetlilerin doktorları ile hiçbir çekince olmadan bu konuyu paylaşmaları gerekir. Çünkü birçok sorun basit önlemlerle çözülebilmektedir. Hastaya düşen sorumluluk diyabet kontrolünü ciddiyetle takip etmesidir.”

Cinsel isteksizlik

Nöropatisi olan erkek diyabetlilerde sertleşme sorununun daha sık görüldüğünü ifade eden Ürolojik Cerrahi Derneği İkinci Başkanı, Forte Üroloji doktoru Prof. Dr. Bülent Alıcı ise bu durumu şöyle açıklıyor: “Çeşitli yollarla sertleşme sorunu yaşanmaktadır. Çevre sinir sisteminin çalışma bozukluğu, penis içinde sertleşmeyi sağlayan düz kasların kasılma-gevşemesinde bozulma, penis içi hücrelerin çalışmasında bozukluk, erkeklik hormon (testosteron) üretiminde bozulma, iyi hissetme halinin bozulması yoluyla sertleşme sorunu ortaya çıkmaktadır. Diyabet, erkeklerde testosteron eksikliğine yol açarak zaman içerisinde cinsel isteksizliğe de yol açabilmektedir. Son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz metabolik sendrom denilen anormal durumda kişide insülin direnci, şişmanlık, kan yağlarında yükseklik ve tansiyon yüksekliği gibi bulguların birkaçı bir arada bulunur. Metabolik sendrom olan kişilerde özellikle göbek çevresi yağlanma olanlarda testosteron seviyesinde düşüklük görülmektedir. Göbek çevresindeki yağlar erkeklik hormonunu azaltmakta, kadın hormonu olan östrojen artışına yol açmaktadır. Yani kilolu diyabetik kişilerde testosteron düşüklüğüne bağlı olarak cinsel isteksizlik görülmesi beklenmelidir.”

Tedavi seçenekleri

yatak-odasindaki-konuk-2Alıcı, gerek diyabet nedeni ile gerek başka nedenle sertleşme sorunu yaşayan erkeklerde tedavinin mümkün olduğunu belirtiyor ve tedavi seçeneklerini şöyle özetliyor: “Kişinin değerlendirilmesi yapıldıktan sonra eğer şiddetli bir sertleşme bozukluğu yoksa iki tedavi şekli önerilebilir. Birinci basamak tedavi ağızdan alınan ilaçlar ile yapılmaktadır. İlaçlar diyabetik hastaların yarısından fazlasında etkili ve güvenilir olarak kullanılmaktadır. Diyabet ilaçları ile birlikte kullanımında bir sakınca yoktur. Hatta tansiyon ve kan yağlarını düzenleyen ilaçlarla da kullanımı mümkündür. Prostat büyümesine bağlı ilaç kullananlarda bazı ilaçlar haricinde kullanılabilir. Birinci basamak tedavisinde yanı sıra güncel olarak düşük yoğunluklu şok dalga tedavisi de önerilmektedir. Yan etkisi olmayan bu yöntem ile elde edilen sonuçlar kalıcı olabilmektedir. Birinci basamak tedavinin etkili olmadığı kişilerde ikinci basamak tedavisi denilen kişinin kendisinin yapabildiği penis içi ilaç uygulaması da vardır. Diyabetik kişilerde birinci ve ikinci basamak tedavilerin etkili olmadığı ve/veya penis kan akışının çok düşük olduğu durumlarda cerrahi yöntemler veya penis vakum cihazları da tedavi seçeneği olarak önerilebilir. Halen kullanılmayan ancak çalışmaların devam ettiği kök hücre tedavileri de gelecek için umut vaat etmektedir. Kadınlar için değerlendirme sonrası eğer sinirsel uyarılmada zorluk varsa erkekte olduğu gibi uyarılmayı kolaylaştıracak ilaç uygulaması mümkündür. Hormonal düzensizlik gelişen kadın hastalarda hormon azlığına bağlı istek azalması olabilmektedir. İstek azlığı kadında sadece hormon eksikliğine bağlı olmayıp psikolojik veya çevresel birçok nedene de bağlı olabildiği için ilaç kullanımı belli oranda kadında etkili olabilmektedir. ”

“ Diyabetli kadın ve erkeklerin normal cinsel yaşamları için en önemli şey diyabeti kontrol altında tutabilmeleridir.”

Akustik şok dalgaları

Bayındır Söğütözü Hastanesi Üroloji Uzmanı Doç. Dr. İzak Dalva sertleşme sorunu tedavisinde kullanılan düşük şiddette vücut dışından penise şok tedavisini ise şöyle açıklıyor: “Özel olarak geliştirilmiş başlıklarla kişi tarafından hissedilmeyen düşük enerjili akustik şok dalgaları uygulanıyor. Şok dalgaları, kök hücreler aracılığıyla damar iç yapısını onarıp yeni mikrodamarlar oluşturuyor ve böylelikle penisteki kanlanmayı arttırarak sertleşme sorununun ana nedenini tedavi ediyor.”

Psikolojik etkiler

yatak-odasindaki-konuk-3Cinsel sorunların çoğunlukla bir fiziksel sebebi olsa bile kişide bu durumun yarattığı mutsuzluk, kaygı ve korku psikolojik etkilenmeyi de beraberinde getiriyor. Fiziksel sorunu olmayan kişilerde bilgi eksikliği, tecrübe olmayışı, kendi yapısından duyduğu mutsuzluk, karşı cinsle iletişimde gerginlik ve kaygı, psikolojik kaynaklı cinsel sorunlar yaratabiliyor. Genelde karşılaşılan ise gerek fiziksel gerek psikolojik sorunun bir arada görüldüğü durumlar. “Diyabetik olanlarda sorunun psikolojik veya fiziksel bir nedeni olup olmadığını anlamak kolaydır.” diyen Prof. Dr. Bülent Alıcı, öncelikle kişinin hastalık ve cinsel hikayesinin iyi değerlendirilmesi, yapılacak basit muayene, laboratuvar tetkikleri ve gerekiyorsa radyolojik tetkik ile bu ayırımı yapmanın mümkün olduğunu belirtiyor: “Laboratuvar tetkikinde hormon profili, diyabet kontrol durumu bakılmakta, radyolojik olarak penil Doppler ultrasonografi ile kan akımı değerlendirilebilmektedir. Tetkikler sonunda sorunun hafif, orta veya şiddetli oluşuna göre birinci, ikinci ve üçüncü basamak tedavilerinden uygun olanları sırasıyla önerilmektedir. Hekimin önerdiklerini kabul ettikleri takdirde erkeklerde sorun yüzde 95 çözüme ulaştırılabilmektedir.”

Cinsellik reçetesi

Unutmayın! Diyabetle ilişkili cinsel sorunlara karşı önlem almak, başa çıkabilmenin en iyi yolu.

. Damar sertliği nedeniyle yaşanan sorunların en önemli nedeni sigara ve alkol alışkanlığıdır. Uzak durun!

. Konuyu doktorunuza açmaktan çekinmeyin ve soracaklarınızı ayrıntılı olarak önceden planlayın.

. Odaya girdiğinizde doğrudan söze başlayın.

. Öneri isteyin. Erkekler için bir ürolog kadınlar için bir jinekolog muayenesi doğru olur.

. Sabırlı olun. Cinsel hayatla ilgili sorunlar karmaşık olabilir. Testosteron ve östrojen gibi cinselliğe bağlı hormonların ayrıntılı değerlendirildiği testler yapılması ve kullandığınız ilaçların gözden geçirilmesi gerekebilir.

. Kilo verin, egzersiz yapın.

. Kan şekeri denetimine her zaman dikkat edin. Kan şekerini kontrol altında tutarak yatak odasındaki sıkıntıları azaltabilir, hatta engelleyebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.