Tırnak mantarınız varsa ihmal etmeyin

Dermatoloji Uzmanı Dr. Hande Ulusal daha çok ayak tırnaklarında görülen tırnak mantarının tedavisinin sabır gerektirdiğini, lokal ya da ağızdan verilen ilaçlarla birlikte uyulması gereken hijyen kuralları olduğunu hatırlatırken, tedavi sürecini hızlandıracak lazer uygulamaları ile de çok başarılı sonuçlar alındığını söylüyor. “Diyabet hastaları özellikle duyu kaybından dolayı, ayaklarındaki bazı yaralanmaları fark etmeyebilirler. Bu da orada başlayan küçük bir travmanın yara ya da büyük bir soruna yol açmasına sebep olabilir. Mesela fark edilmeyen ufak bir yanık ciddi bir enfeksiyon odağına dönüşebilir. Yine fark edilmeyen nasırlar, acısı hissedilmediği için daha da derinleşebilir ve orada ülsere dönebilir. Bu sebeple diyabet hastaları ayak bakımını düzenli olarak yapmalıdır. Tırnak batması durumuna da, diyabet hastalarında bir yatkınlık vardır. Ağrı çok hissedilmediğinde, tırnak batması dolamaya yol açabilir. Tırnak bakımlarının yapılması, tırnakların çok kısa kesilmemesi, özellikle ayak tırnaklarının yuvarlak değil düz kesilmesi çok önemlidir. Bir şüpheleri olunca da mutlaka bir dermatoloji uzmanına başvurmalılar.”

Lazer uygulamaları
Son dönemde tedaviye ilaçlarla birlikte lazer uygulamalarının da eklendiğini söyleyen Uzm. Dr. Ulusal; tırnak mantarı tedavisinin bu uygulamalarla ortalama 3 aylık bir süreç olduğunu belirtiyor: “Özellikle ilerlemiş tırnak mantarlarının tedavi sürecini kısaltan ve son birkaç yıldır uygulanan lazer uygulamalarından güzel sonuçlar alınıyor. Tırnak üzerinde yüksek ısı oluşturarak oradaki mantarın üremesini durdurabiliyoruz. Yüksek ısıya bağlı olarak tırnaktaki mantar üremesi çok daha hızlı bir şekilde yavaşlatılıyor. Haftada bir kez dört seans olarak bir ay içinde tamamlanıyor. İlaç ya da cila tedavisi ile bir arada yapıldığında tedavi süreci ciddi oranda kısalıyor.”

“Tırnaklarda bir renk değişimi varsa, normal renk sarı-yeşil-kahverengiye dönmüşse, tırnaklarda kalınlaşma, kırılma, yatağından ayrılma, üzerinde ağaç kabuğu gibi soyulmalar varsa mantardan şüphelenilebilir. Unutmayın, mantar tedavisi ne kadar ertelenirse tedavi süresi o kadar uzar ve zorlaşır.”

MANTAR NEMLİ VE SICAK ORTAMDA ÜRER;
Ayaklarınızı ıslak bırakmayın.
Her yıkamadan sonra mutlaka iyice kurutun. Parmaklar ve aralarını kağıt peçete ile hatta saç kurutma makinesi ile kurutun.
Islak ayaklarınızın üzerine çorap giymeyin.
Bir gün giydiğiniz ayakkabıyı ertesi gün kurumak üzere kenarda bırakın, başka bir ayakkabı giyin.
Ayaklarınız terliyorsa bunu önleyecek jeller kullanabilirsiniz. Hatta mantarınız varsa ayakkabının içine sıkacağınız dezenfektan spreyler kullanmak da faydalı olur.
Tüm tırnak makasları kişiye özel olmalıdır. Manikür, pedikür yaptırırken kendinize özel sterilizasyonu yapılmış ürünleri tercih edin.
Ayak havluları yerine kağıt peçete ya da kağıt havlu kullanın.
Havuz, hamam, sauna gibi yerlerde mantar çok çabuk bulaşabilir, buralarda başkasının terliklerini kullanmamak, yere çıplak ayakla basmamak gerekir. Tahlil istenmeden kullanıcı kabul eden havuzlara da girmeyin.


Diabetic Living İlkbahar/Yaz 2016

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.