“dİyabet spora engel değil.”

Dünyanın tamamı diyabetlilerden oluşan ilk profesyonel bisiklet takımı olan Team Novo Nordisk’in sağlık direktörü ve takım doktoru Dr. Rafael Castol sorularımızı cevapladı.

1- Tip 1 diyabetli bir sporcu ile diyabetli olmayan bir sporcu arasında ne gibi farklılıklar vardır?
Ana farklılık, Tip 1 diyabetlilerin yaşayabilmek ve kandaki şekerin hücreleri tarafından kullanılmasını sağlayabilmek için dışarıdan insülin almaya ihtiyaç duymalarıdır. İnsülin ayrıca, karbonhidrat alımına ve egzersiz yoluyla kalori tüketimine bağlı olarak kan şekerini fizyolojik aralıkta tutmaya yardımcı olur.

2- Yarışlardan önce ve sonra takımın beslenme ve egzersiz planlamasını nasıl yapıyorsunuz?
Sporcularımızın yemek ve idman düzenleri sportif beslenme ilkelerini baz almaktadır ve diğer profesyonel bisiklet takımları ile çok benzerdir. Tek farklılık, bizim bisikletçilerimizin, optimal glukoz aralığında kalabilmek amacıyla insülin dozlarında ve karbonhidrat alımlarında bireysel bazda ayarlamalar yapabilmek için yiyecekleri ve antrenmanları konusunda önceden planlama yapmaları ve öngörüde bulunmalarının gerekmesidir.

diyabet-spora-engel-degil-23- Bisikletçiler yarış sırasında kan glukoz seviyelerini nasıl kontrol altında tutuyorlar?
Bisikletçilerimizin her biri, kan glukoz seviyelerini sürekli ve gerçek zamanlı olarak gösteren birer glukoz monitörü taşımaktadır. Böylelikle, kan şekerlerini sürekli takip ederek değişimleri tespit edebilmekte ve buna göre gerekli düzenlemeleri yapmaları mümkün olmaktadır. Bisikletçilerimiz kan şekerlerini yarıştan önce, yarış sırasında ve yarış sonrasında yakından takip ederler. Emin olmadıkları durumlarda, bisikletçileri arkadan takip eden takım aracına yanaşarak, bisikletten inmeden takım doktoruna parmak ucundan kan şekeri ölçümlerini yaptırabilirler. Optimum performansa ulaşabilmek için kan şekerlerini hedeflenen aralıkta tutmaları gerekmektedir. Kan şekerleri hedeflenen değerin üzerine çıkarsa ilaç almaları gerekebilir. Altına düşerse ise karbonhidratlı yiyecek veya içecek tüketmeleri gerekebilir. Her birey farklıdır ve kişi için işe yarayan yöntemi bulabilmek için bir sağlık mesleği mensubu ile birlikte çalışmak önem taşır.

4-Yarış sırasında bir şeyler yemeleri gerekirse ne olur?
Hiperglisemi durumunda olmadıkları sürece, optimal glukoz aralığında kalabilmek için neye gereksinim duyuyorlarsa yiyebilirler. Kaslar çalıştığı sürece çalışan kasların kandan glukoz alımları artacağından, yarış sırasında yedikleri şeyler kas içerisinde etkili şekilde kullanılabilecektir. Bazı bisikletçiler, kan glukoz düzeyleri yüksek olduğu durumda kullanmak amacıyla, yanlarında insülin kalemi taşıyacak ve bisiklet sürmeye devam ederken enjekte edecek kadar deneyimlidirler.

5- İnsülin maddesi, dünya dopingle mücadele kurumunun yasaklı maddeler listesinde midir?
Evet, insülin yasaklı maddeler arasındadır. Ancak bizim sporcularımız Tip 1 diyabetli olduklarından ve yaşamak için insüline gereksinim duyduklarından, ihlale düşmeksizin insülin almalarına izin veren bir TUE (Tedavi Amaçlı Kullanım İstisnası) belgeleri bulunmaktadır.

6- Bir hekim olarak genç diyabetlilere tavsiyeleriniz nelerdir?
Diyabetin son derece bireysel bir sağlık sorunu olduğunun ve herkesin farklı olduğunun anlaşılması önem taşır. Diyabetliler; diyabet yönetimi, egzersiz ve beslenme için en iyi planı oluşturabilmek amacıyla sağlık mesleği mensuplarına başvurmalıdırlar. Ayrıca, glukoz düzeyinin farklı uyaranlara ve değişkenlere nasıl tepki verdiğini iyice görebilmek amacıyla gün boyu tüm fiziksel aktivitelerin, gıda alımının, uygulanan insülin dozlarının, glukoz ölçümlerinin kaydının tutulduğu bir glukoz/ egzersiz/gıda günlüğü tutmak da yararlı olabilir. Bu kayıtlar, kişinin ve sağlık ekibinin diyabet yönetim planında gerekli ayarlamaları yapabilmelerine yardımcı olacaktır. Herhangi bir seviyede spor yapmak isteyen bireyler için diyabetin mutlaka engel teşkil etmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Benim tavsiyem, çoğu insanın kendi vücutları hakkında bildiklerine kıyasla, bu hastalığı vücudunuzun egzersize nasıl yanıt verdiğini derinlemesine anlayabilmek için bir fırsat olarak görmektir.

diyabet-spora-engel-degil-3

Yarış sırasında da kan şekerlerini yakından takip eden bisikletçiler emin olmadıkları durumlarda kendilerini arkadan takip eden takım aracına yanaşarak, bisikletten inmeden parmak ucundan kan şekeri ölçümlerini yaptırabiliyorlar.


Diabetic Living İlkbahar/Yaz 2016

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.