Buna mutlaka kulak verin.

İşitme kaybı kontrol edilemeyen bir diyabetin komplikasyonu olabilir.

Böbrek yetmezliği, kardiyovasküler problemler ve görme bozukluğu diyabetin en sık görülen komplikasyonlarıdır. Bunların dışında dikkat edilmesi gereken başka bir konu da kontrol altına alınmayan diyabetin işitme kaybına da yol açabileceğidir. Japonya’da yapılan bir araştırma kontrol edilemeyen diyabetin, işitme kaybı riskini 2 kat daha fazla arttırdığını söylüyor. Yaşları 20 ile 69 arasında değişen insanlar üzerinde yapılan çalışmalar, diyabet hastalığı ile işitme kaybının ilişkili olduğunu ve bunun 30 ile 40’lı yaşlardan itibaren başlayabileceğini ortaya koyuyor. Aynı çalışmada ilginç bir şekilde, genç hastaların yaşlı hastalara göre daha fazla risk taşıdığı ortaya çıkıyor. Henry Ford Hastanesi’nin ve Amerika Kanser Enstitüsü’nün yaptığı araştırmalar da hemen hemen aynı sonuçları veriyor. Uzmanlar 60 yaş öncesi kadınlar arasında Tip 1 ve Tip 2 diyabet hastası olanların işitme duyusunun diyabeti olmayanlara göre kötü olduğunu açıklıyor. Düzenli yönetilemeyen diyabet hastası olan 60-75 yaş arasındaki kadınların işitme duyuları ise, kontrol edilebilen diyabet hastalarına göre daha kötü. Uzmanlar diyor ki: “Diyabete bağlı yan etkiler ve komplikasyonları düşündüğünüzde işitme kaybı ilk akla gelenlerden biri değildir. Oysa diyabet hastası olan her üç kişiden birinde yüksek şekerden dolayı bir şekilde işitme sorunları görülür.”

Diyabet işitme duyunuza nasıl zarar veriyor?
Diyabetin işitmeyi birkaç şekilde etkilediği görülüyor. Kan şekeri yükselince kulaktaki sinirlerde de el ve ayak parmakları ucundaki karıncalanma gibi belirtilere neden olan arızalar başlıyor. Ayrıca kulaktaki damarlar çok ince ve küçük. Kan şekeri yükseldiği zaman damarlardan akan kan şurup gibi koyulaşıyor. Bu şekilde kanın işitme merkezlerindeki minik kılcal damarlara ulaşmasının ne kadar zor olacağını düşünülürse, işitme kaybına katkısı anlaşılıyor. Koç Üniversitesi Hastanesi KBB uzmanlarından Dr. İlker Koçak, işitmede rol alan yapının tüysü hücreler denilen özel hücrelerden oluştuğunu belirterek, “Bunların çok kırılgan ve yüksek kan şekeri ile birlikte, kansızlığa ve oksijensizliğe karşı da çok duyarlı olduğunu” söylüyor. Uzmanlar, hiçbir yan etkisi arzu edilen bir şey olmayan diyabette özellikle işitme kaybının sinsice ilerlediğini belirtiyorlar. Eğer duymuyorsanız nelerden yoksun olduğunuzu bilemezsiniz. İşitme duyusundan yoksun olanlar giderek daha az katılımcıdır ve dışlanmış hissederler. Konuşmalara dahil olmaktan ziyade kendilerini geri çekerler. Kısa süre sonra depresyon devreye girebilir. Çalışmalar işitme kaybının, beyin sağlığına yararlı çevresel uyaranların azalmasıyla, demans riskini artırdığını da gösteriyor.

Kulaklarınızı koruyun
İşitme duyunuzun diyabet nedeniyle zarar görmesini önlemenin en iyi yolu kan şekerinin kontrolünü sağlamak. Bu da ilaçlarınızı düzenli almak, sağlıklı diyet uygulamak, porsiyonlarınızı kontrol etmek ve egzersiz yapmayı günlük hayatınızın ‘olmazsa olmaz’ları yapmak demek. Diyabetiniz var ve işitmenizin de giderek azaldığını düşünüyorsanız mutlaka bir kulak burun boğaz uzmanına başvurarak işitme testi yaptırın. Çoğu zaman işitme kaybının geri dönüşü olmamakla birlikte, bir cihaz yardımı ile işitmenizin düzeltilmesi de mümkün. Özellikle son 20 yıldır işitme cihazları büyük gelişmeler gösteriyor. Uzmanlar “Günümüzdeki işitme cihazları anne babalarınızın zamanındaki gibi değil. Eskiden cihazlar tüm sesleri eşit olarak yükseltiyordu, günümüzde ise gelişen teknolojiyle beraber yüksek ve düşük frekanslardaki bozulmaları ayarlayabiliyor.” diyor. Önceleri işitme cihazı kullanmakta gönülsüz olduğunu itiraf eden pek çok hasta, işitme duyusunu eski haline getiremiyor olsa da cihazların duymayı ve diğer insanlarla olan ilişkileri etkileyici şekilde iyileştirdiğini, artık insanları daha iyi duyabildiklerini ve bu yüzden de tedirginliklerinin hayli azaldığını ifade ediyorlar.

Uçak yolculuklarında dikkat!
Havayolu ile ulaşım, kulak sağlığı için bazı riskleri de beraberinde getirebiliyor. Memorial Şişli Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Op. Dr. Kemal Demir, bu konuda dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıralıyor:

1- Yolculuk çekilmez hale gelebilir
Kulak burun boğaz hastalıklarına yatkınlığı olan kişilerin uçak seyahatlerinde daha dikkatli olması gerekiyor. Seyahate çıkılacak günler içinde burun tıkanıklığı, üst solunum yolu enfeksiyonu, ses kısıklığı, boğaz ağrısı gibi şikayetleri bulunanların, kulak burun boğaz uzmanı ile görüşmesi, gerekirse seyahatini ertelemesi faydalı olur.

2- En etkili yöntem su içmek
Ortakulak sistemine hava akışını sağlayan yapılar yutkunma hareketiyle besleniyor. Özellikle kalkış ve iniş sırasında küçük yudumlarla su ya da ılık sıvı tüketmek yutkunma hareketini sağlıyor.

3- Sakız yararlı fakat ağızda balon gibi şişirmek zararlı Kulaklardaki tıkanıklık hissiyle oluşan ağrıyı azaltmak için, yutkunmayla birlikte çene hareketlerini de etkinleştiren, sakız çiğnemek yararlı oluyor. Ancak sakız çiğnemek ağrının ve tıkanıklık hissinin giderilmesinde ne kadar faydalıysa, sakızı balon şeklinde şişirmek de aynı derecede sakıncalı.

4- Valsalva manevrasına dikkat
Ağzın ve burnun kapatılıp kulaklara hava basıncı gönderilmesi olarak bilinen “Valsalva Manevrası” son çare olarak kullanılmalı. Bu hareketi doğru yapabilmenin yanında, yeteri kadar yapabilmek de önemli. Çünkü yanlış yapıldığı durumlarda istenmeyen sonuçlar da ortaya çıkabiliyor.

5- Uçuş sırasında bebeğinizi emzirin
Bebek, anne sütü içiyorsa emzirmek faydalı olabiliyor. Biraz daha büyük çocuklarda ise yetişkinlerin kullandığı su içmek ve sakız çiğnemek gibi yöntemler kullanılabilir. Kullanılacak damlalarla, burnu açık ve rahat nefes alabilecek hale getirmenin de faydalı olduğu biliniyor.

6- Dinmeyen kulak ağrıları için uzmana başvurun
Uçak yolculuğu bittikten sonra hissedilen ağrılar genellikle birkaç saat içinde sonlanıyor. Ancak 10-12 saat dinmeyen ağrıları ciddiye almak gerekiyor. Bu gibi durumlarda bir uzmana gözükmek, ilerde doğacak daha büyük sıkıntıların önüne geçmek açısından çok önemli.

diyabet-ve-kis-hastaliklari-8

İşitme kaybınız varsa:
Duyma bozukluğu yeni birileriyle tanışınca kendinizi mahcup hissetmenize yol açar.
Birisi kısık sesle konuştuğunda duymakta zorlanırsınız.
Duyma sorunu sinir bozucudur ve aile bireyleriyle iletişiminizde tartışmaları tetikler.
İşitme sorunları kişisel ve sosyal hayatınızı sınırlar ve engeller.
İşitme güçlüğü bir restoranda yemek yerken huzursuzluk yaratabilir.

 

DIABETIC LIVING DERGİSİ SONBAHAR/KIŞ 2015

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.