BAŞ AĞRILARI…

Baş ağrılarınızın şiddetinin ve sıklığının artması halinde “Acaba altında yatan ciddi bir hastalık mı var?” sorusu sizi düşündürüyor olabilir.

“Baş ağrılarının çok sayıda sebebi vardır.” diyen Özel Diyabet Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Kübra Batum altta yatan sebeplerin biran önce tespit edilip hastayı bu sıkıntılı süreçten kurtarmak gerektiğinin altını çiziyor: “Baş ağrısı şikayeti olan kişinin başvurması gereken hekim nöroloji uzmanıdır. Ağrının sebebini belirlemede altın kural hastanın detaylı hikayesidir. Hastanın yaşı, baş ağrısının başlangıcı, karakteri, sıklığı, yeri, şiddeti, öncesinde bulgu verip vermemesi, eşlik eden bulantı, kusma, tetikleyici sebeplerin olması, aile öyküsü, uyku düzeni, var olan sistemik hastalıkları gibi belirtilerin aydınlatılması bizi baş ağrısının sebebine aşağı yukarı yaklaştırır. Baş ağrıları; primer (sadece baş ağrısı ile giden) ya da sekonder (başka sistemik hastalıklardan dolayı olan baş ağrısı) baş ağrısı şeklinde ikiye ayrılır. Primer baş ağrıları arasında en sık görüleni ‘Gerilim tipi baş ağrısı’ dır. Genellikle kadınlarda, iki yanlı, orta şiddette, sıkıştırıcı ve enseden başlayıp öne doğru ilerleme şeklinde bulgu verirler.

Depresif duygudurum, kaygılı olmak, stresli yaşam bu baş ağrı tipinde en sık eşlik eden durumlardır. ‘Migren’, tüm baş ağrıları içinde en sık doktora başvuru sebebidir. Ağrının çok şiddetli ve zonklayıcı, genellikle tek taraflı ve 4 saatten fazla süreli olması, atak sırasında ışık ve sesten aşırı rahatsızlık duyma, fiziksel eylemlerle artış gösterme, ağrıya sıklıkla bulantı ve kusmanın eşlik etmesi migrenin başlıca özellikleridir. Stres, bazı yiyecekler (çikolata, peynir, alkollü içecekler (özellikle şarap), uykusuzluk, açlık gibi tetikleyici durumlar söz konusudur. Bir diğer primer baş ağrısı tipi ise ‘’Küme tipi baş ağrısı’’. Kümelenmiş, periyodik ağrı zamanları olduğu için bu ismi almıştır. Ani başlar, tipik olarak sabah erkenden ya da uyuduktan bir saat sonra uykudan uyandıracak kadar şiddetli olur. Genellikle erkeklerde sıktır ve tek taraflı kısa süreli ama gün içinde tekrarlayan, ‘tek taraflı göz yaşarması ve burun akıntısının’ eşlik ettiği bir baş ağrısıdır. 6-12 haftalık ataklar halinde olur, 1-2 yıl ara verebilir, en çok ‘ilk ve sonbahar aylarında’ ataklar görülür. Sistemik hastalıklarla birlikte görülen sekonder baş ağrılarının ise çok sayıda sebebi vardır ve yaşamı tehdit eden ciddi hastalıklar bu grupta görülür. Kafa travmaları, beynin damarsal hastalıkları (inme, kanama, anevrizma gibi), beyinde yer kaplayan kitleler, enfeksiyon, madde kullanımı, hipertansiyon, diyabet bunlardan sadece birkaçını oluşturur.”

Diyabetliler için

“Diyabet özetle küçük damar hastalığıdır ve hipertansiyon sık eşlikçisidir.” diyen Batum bu durumu şöyle özetliyor: “Özellikle enseden başlayan zonklayıcı baş ağrısında akla tansiyon yüksekliği gelmelidir. Bir diğer baş ağrısı sebebi de hipoglisemi (kan şekeri düşüklüğü) atağıdır. Hastalar genel vücut halsizliği yanında baş ağrısı da eşlik ediyorsa mutlaka kan şekerini kontrol etmeli ve en kısa sürede kan şekerini yükseltme yoluna gitmelidir.”

-ALARM!

Herhangi biri olduğunda hiç beklemeden doktorunuza başvurun.
1| Ani başlangıçlı baş ağrısı
2| Daha önce yaşamadığınız kadar şiddetli baş ağrısı
3| 10 yaşın altında ya da 50 yaşın üzerinde başlayan baş ağrısı
4| Kafa travması ardından başlayan baş ağrısı
5| Egzersiz ve ıkınma hareketleri ile başlayan baş ağrısı
6| Var olan baş ağrısındaki değişiklik
7| Ense sertliği, uyku hali, görme bozuklukları gibi belirtilerin eşlik ettiği baş ağrısı Unutmamak gerekir ki, baş ağrısı tek başına çok sık ve masum bir bulgu olarak karşımıza çıkabilirken, hayatı tehdit eden başka bir hastalığın da küçük bir işareti olabilir.

AĞRI KESİCİLERE DİKKAT!

Sık baş ağrısı yaşayan kişiler, çok sayıda ağrı kesici tüketme eğilimindedir (ayda 15’ten fazla). Şiddetli ağrıdan kaygılanma bu alışkanlığın en sık sebebi olarak görülür. Fakat bu da ‘ilaç aşırı kullanım baş ağrısı’ denilen bir tabloya sebep olur ve tedaviye oldukça dirençlidir. Farkında olun ve fazla ağrı kesici kullanımından kaçınarak bir nöroloji uzmanına başvurun.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.