İnsüline dair YENİ ne var?

İnsülin kullanıyorsanız ya da insülin tedavisine başlamak üzereyseniz, var olan pek çok seçeneğin detaylarını yeterince biliyor musunuz?

İnsülin tedavisinin amacı kan şekerinin düşmesine (hipoglisemi) neden olmadan kan şekeri düzeylerini denetim altında tutabilmek. Bu yüzden günlük aktivitelerinizde büyük değişiklikler gerektirmeyecek ölçüde esnek olması önemli. Piyasada var olan farklı biçimlerde insülinler doktorunuzun tedaviyi sizin ihtiyaçlarınıza uygun olarak düzenlemesine olanak sağlayacaktır. Yine de doktorunuz insülin kullanmanızı önerdiğinde hayat tarzınızı nasıl etkileyeceği konusunda enine boyuna tartışmalısınız. Piyasada bulunan ve her kategoriye yenileri eklenen insülin çeşitlerine dair en son bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Seçenekler ilk bakışta zihninizi karıştırıyor gibi görünse de doktorunuz veya diyabet hemşireniz size en uygun olanı seçmenizde yardımcı olacaklardır.

İNSÜLİN NASIL ETKİLİ OLUYOR?

İnsülinler birkaç faktöre bağlı olarak birbirinden farklılık gösterir.

Başlangıç: İnsülin ne kadar çabuk etkili olmaya başlıyor?

Zirve: İnsülinin en yoğun etkisi ne zaman görülüyor?

Konsantrasyon: İnjektör veya kalemle uygulanan bütün insülinlerin bir mililitresinde 100 ünite insülin vardır ve U-100 insülin denir.

Süre: İnsülin bünyede ne kadar uzun süre etkili oluyor?

Uygulama yöntemi: Enjektör, kalem veya pompa

insuline-dair-yeni-ne-var-2

İNSÜLİN ÇEŞİTLERİ

İnsülinlerin enjeksiyondan ne kadar süre sonra etki etmeye başlayacağı, maksimum etki süresi ve vücutta kalış süreleri çeşitlerine göre değişiklik gösterir.

KISA ETKİLİ İNSÜLİNLER

Berrak görünümdedir. Etki başlama süresi 30-60 dakikadır. Yemek yedikten sonra yükselen kan şekerini düzeltmek amacıyla yemeklerden 30 dakika önce kullanılması gerekir. Enjeksiyonun ardından 30 dakika sonra yemek yenmesi gerekir. Bu insülin türünü kullananların mutlaka ara öğünler almaları gerekir.

HIZLI ETKİLİ İNSÜLİNLER

Berrak görünümdedir. Etki başlama süresi 15 dakikadır. Yemeklerden hemen önce (5-10 dakika) yapılması gerekir. Enjeksiyonun ardından 5-10 dakika sonra yemek yenmelidir.

ORTA ETKİLİ İNSÜLİNLER

Bulanık görünümdedir. Etki başlama süresi 2-4 saattir. Orta etkili insülinlerin etkileri kısa etkililere göre daha geç ortaya çıkar ve daha uzun sürer. Uygulamadan 1-2 saat sonra mutlaka ara öğün alınmalıdır.

UZUN ETKİLİ İNSÜLİNLER

Berrak görünümdedir. Etki başlama süresi 1 saattir. Uygulama zamanı için aç veya tok olmak fark etmez. Bazal insülin gereksinimini karşılamak üzere günde bir kez kullanılır. Her gün aynı saatte uygulanmalıdır.

KARIŞIM İNSÜLİNLER

Bulanık görünümdedir. Uygulama öncesinde önerilen şekilde karıştırılarak elde edilen hızlı+orta etkili (etki başlama süresi 15 dakika) veya kısa+orta etkili (etki başlama süresi 30-60 dakika) insülinlerdir. Hızlı+orta etkili olan karışımlar yemekten hemen önce (5-10 dakika), kısa+orta etkili karışımlar ise yemeklerden 30 dakika önce yapılmalıdır.

ENJEKTÖR, KALEM, POMPA

İnsülin enjektörleri normal enjektörlerden daha incedir. Enjektör veya kalemle uygulanan bütün insülinlerin bir mililitresinde 100 ünite insülin vardır ve U-100 insülin olarak adlandırılır. Kalem şekli verilmiş setler daha kolay, daha pratik uygulama, insülin dozunu doğru ayarlama ve taşıma kolaylığı sağlayabilir. Pompa ise doktorun verdiği insülin dozunu cihaz üzerinden ayarlayarak cilt altına sürekli gönderir. Bu özelliği sayesinde etkin bir yöntem olarak düşünülebilir. Aslında en iyi yöntem en kolay şekilde kullanabileceğiniz ve etkin kan şekeri kontrolünü sağlayan yöntemdir.

DURUN! İNSÜLİN GÜVENLİĞİ

insuline-dair-yeni-ne-var-3İnsülin kullanımında zaman zaman yanlışlar yapılabiliyor. İşte dikkat etmeniz gerekenler:

Sıcak havalarda bozulma riski taşıdığından yedek insülinleri buzdolabının kapağında (+4 derecede) saklayın.

İnsülininizi asla dondurmayın.

İnsülininizi taşıdığınız çantayı asla ısı kaynaklarına yakın yere koymayın.

Dolapta sakladığınız insülini çıkardıktan sonra oda ısısına gelmesi için 10-15 dakika kadar dışarıda bekletin.

İnsülinleri çok sert ve hızlı sallamayın, çalkalamayın.

Uzun süreli seyahatlerde insülininizi mutlaka buz aküsü, araç içi buzdolabı ya da termos çantada taşıyın.

Bulanık, koyulaşmış, içinde partiküller oluşmuş insülinleri kullanmayın.

İnsülinin bozulduğu sadece görünümünden anlaşılmayabilir yeterli etki sağlanamıyorsa başka bir kalem enjektöre geçin.

Açılmış bir kalemi veya flakonu 4 haftadan fazla kullanmayın.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.